Romanların yapıcı unsuru olarak çatışma
Conflict as a constructive element of novels
- Tez No: 995866
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇIKLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması, Türk romanlarının yapıcı unsuru olarak çatışma olgusunu kapsamlı bir şekilde incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma, Türk edebiyatının farklı dönemlerine ait seçilmiş yaklaşık 40-50 romanı ele alarak, bu romanlardaki çatışma türlerini ve işleyişlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çatışma, romanların yapısal ve tematik gelişiminde merkezi bir rol oynar; bu nedenle, romanlardaki çatışma çeşitlerinin tespiti, hem karakterlerin hem de anlatıların derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bu araştırma, edebî metinlerdeki çatışmanın önemine odaklanmaktadır. Araştırmacılar çatışmanın hikâyenin gelişimi ve derinliği üzerindeki etkileri konusunda farklı görüşlere sahiptir. Araştırmada, çeşitli edebiyatçıların ve felsefecilerin çatışma konusundaki düşüncelerine yer verilecektir. Ayrıca çatışmanın çeşitleri detaylı bir şekilde incelenecek ve edebiyat alanında çatışmanın önemi vurgulanarak bu konuda önemli düşünce ve alıntılar araştırmaya dahil edilecektir. Özetle, araştırma edebî metinlerdeki çatışmanın doğasını, çeşitlerini ve önemini detaylı bir şekilde ele alacaktır. Ayrıca farklı araştırmacıların görüşlerine geniş bir şekilde yer verilerek çatışmanın edebî eserlerdeki rolüne dair bir bakış sunulacaktır. Çalışmanın sınırları, yalnızca Türk romanlarıyla sınırlı olup, seçilen dönemler ve eserler arasındaki çeşitliliği kapsayacak şekilde geniş bir yelpazeyi içerecek şekilde belirlenmiştir. Bu bağlamda, tez, Türk romanlarındaki çatışma unsurlarının edebi işlevlerini ve yapısal katkılarını detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to comprehensively examine the phenomenon of conflict as a constructive element of Turkish novels. The study aims to determine the types and functioning of conflict in these novels by examining approximately 40-50 selected novels from different periods of Turkish literature. Conflict plays a central role in the structural and thematic development of novels; therefore, identifying the types of conflict in novels will contribute to an in-depth understanding of both characters and narratives. This research focuses on the importance of conflict in literary texts. Researchers have different views on the effects of conflict on the development and depth of the story. The research will include the thoughts of various writers and philosophers on conflict. In addition, the types of conflict will be examined in detail and the importance of conflict in the field of literature will be emphasized and important thoughts and quotes on this subject will be included in the research. In summary, the research will examine the nature, types and importance of conflict in literary texts in detail. In addition, the views of different researchers will be given extensively and an overview of the role of conflict in literary works will be presented. The boundaries of the study are limited to Turkish novels only and have been determined to include a wide range to cover the diversity between the selected periods and works. In this context, the thesis aims to reveal the literary functions and structural contributions of conflict elements in Turkish novels in detail.