Eğitim fakültesi öğrencilerinin yazı karakteri tercihlerinin ve tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An analysis of font preferences of faculty of education students and the factors affecting their preferences
- Tez No: 995869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Eğitim ve Öğretim, Fine Arts, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, eğitim fakültesi öğrencilerinin yazı karakteri tercihlerinin ve tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Öğrencilerin yazı karakteri tercihleri eğitim materyallerinin hazırlanmasında ve akademik yazım süreçlerinde önemli rol oynamaktadır. Yazı karakteri tercihleri öğrencilerin bireysel farklılıkları, estetik algıları, dijital medya, okuma alışkanlıkları ile şekillenmekte ve değişkenlik göstermektedir. Özellikle öğretmen adaylarının mesleki ve akademik iletişiminde yazı, içeriği kadar görselliğiyle de önem taşımaktadır. Çalışmada eğitim fakültesi öğrencilerinin günlük hayatta karşılaştıkları yazı karakterlerinin, akademik danışman önerilerinin, akademik yazım süreçlerinde ve eğitim materyallerinde kullandıkları font tercihlerine nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Bu çerçevede, akademide kullanılacak standart fontların belirlenmesinde, eğitim fakültesi öğrencilerinin tercihlerini anlamaya yönelik kapsamlı bir analiz hedeflenmiştir. Araştırma, 2023– 2024 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi ile 2024–2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler üzerinden yürütülerek veriler toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırma bulguları, eğitim fakültesi öğrencilerinin yazı karakteri tercihlerinde okunabilirlik, resmi görünüm, kişisel beğeni, dijital medya etkisi ve öğretim elemanı yönlendirmelerinin etkili olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin akademik yazımlarda standart yazı karakterlerini tercih ettikleri, ancak bu tercihlerin çoğunlukla kuramsal tipografi bilgisine dayanmadan şekillendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, akademik yazım standartlarının geliştirilmesi ve tipografik farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the font preferences of education faculty students and the factors influencing these preferences. Students' font preferences play a significant role in the preparation of educational materials and academic writing processes. Font preferences are shaped and vary depending on students' individual differences, aesthetic perceptions, digital media, and reading habits. Especially for prospective teachers, writing is important in their professional and academic communication, both in terms of content and visual appeal. This study investigates how the fonts encountered in daily life by education faculty students, the recommendations of academic advisors, and their font preferences in academic writing processes and educational materials are influenced. Within this framework, a comprehensive analysis aimed at understanding the preferences of education faculty students in determining standard fonts to be used in academia is targeted. The research was conducted on students studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Education during the spring semester of the 2023-2024 academic year and the fall semester of the 2024-2025 academic year, and data were collected. The data obtained using the survey model, a quantitative research method, were analyzed. A questionnaire was used as the data collection tool. Research findings indicate that readability, formal appearance, personal preference, digital media influence, and instructor guidance all play a role in the font preferences of education faculty students. It was determined that students prefer standard fonts in academic writing, but these preferences are mostly shaped without theoretical typographic knowledge. Consequently, there is a need for studies aimed at improving academic writing standards and increasing typographic awareness.