Akıllı telefon bağımlılığı, yalnızlık ve uyku kalitesi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between smartphone addiction, loneliness and sleep quality
- Tez No: 995870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda akıllı telefonlar, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası hâline gelmiş ve kullanım oranı özellikle genç yetişkinler arasında önemli biçimde artmıştır. Akıllı telefon kullanımındaki bu yoğunluk, bireylerin sosyal etkileşimlerinden psikolojik iyi oluşlarına kadar çeşitli alanları etkilemekte; özellikle yalnızlık düzeyleri ve uyku kalitesi ile bağlantılı olabileceği yönünde bulgular giderek önem kazanmaktadır. Bu bağlamda yapılan araştırmalar, teknolojik cihaz kullanımının sosyal ilişkilerden kaçınma, duygusal ihtiyaçların yüz yüze ortamlarda karşılanamaması ve uyku düzeninin bozulması ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Dolaysıyla akıllı telefon bağımlılığı yalnızlık ve uyku kalitesi sorunları arasında karşılıklı etkileşimin bulunduğu bir yapı olarak ortaya çıkmaktadır. Mevcut çalışmanın amacı da akıllı telefon bağımlılığı ile yalnızlık ve uyku kalitesi arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma çevrimiçi anketlerden yararlanılarak kesitsel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup kolayda örnekleme yöntemiyle 18–39 yaş aralığındaki çalışmaya gönüllü katılan 364 katılımcı ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Envanteri (SPAI), Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) ve Uykusuzluk Şikayetleri ve Uyku Kalitesi Temel Ölçeği kullanılmış ve veriler SPSS-21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda t-testi, ANOVA, MANOVA, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda, akıllı telefon bağımlılığı ile hem sosyal yalnızlık hem de ailesel duygusal yalnızlık arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca akıllı telefon bağımlılığının uyku sorunlarını pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Akıllı telefon bağımlılık envanterinin alt boyutlarından tolerans ile eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna ek olarak akıllı telefon bağımlılığı ile günlük ekran süresi arasında da anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Son olarak çalışma, akıllı telefon bağımlılığının yalnızlık ve uyku kalitesiyle ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın kapsamında değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, smartphones have become an integral part of daily life, and their usage rates have significantly increased, especially among young adults. The intensity of smartphone use affects various areas from individuals' social relationships to their psychological well-being; findings suggesting a relationship with levels of loneliness and sleep quality are increasingly gaining importance. Research conducted in this context indicates that the use of technological devices might be connected to avoiding social relationships, the inability to meet emotional needs in face-to-face settings, and disruptions in sleep patterns. Consequently, smartphone addiction emerges as a structure with mutual interaction among issues of loneliness and sleep quality. The aim of the current study is to examine the relationships between smartphone addiction, loneliness, and sleep quality. The research was conducted using a cross-sectional survey model with online questionnaires, involving 364 participants aged 18–39 who volunteered for the study through convenience sampling. Data collection tools included the Demographic Information Form, Smartphone Addiction Inventory (SPAI), Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S), and Basic Scale for Insomnia Complaints and Sleep Quality. The data were analyzed using the SPSS-21 program. In line with the obtained data, t-tests, ANOVA, MANOVA, correlation analysis, and regression analysis were applied. The analyses revealed that there are significant and positive relationships between smartphone addiction and both social loneliness and emotional family loneliness. Additionally, it was determined that smartphone addiction positively predicts sleep problems. A significant difference was found between the tolerance sub-dimension of the smartphone addiction inventory and the level of education. Furthermore, a significant relationship was obtained between smartphone addiction and daily screen time. Lastly, the study concluded that smartphone addiction is related to loneliness and sleep quality. The findings obtained from the research were evaluated and discussed within the scope of the relevant literature.