Şeker sektöründe vergilendirme
Taxation in the sugar sector
- Tez No: 995904
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Şeker sektörü hem tarımsal hem de sanayi üretimiyle doğrudan ilişkili olması nedeniyle ekonomik kalkınmada stratejik bir konumda yer almaktadır. Bu araştırmada, şeker sektöründe yürürlükte olan vergilendirme uygulamalarının sektörel etkileri ele alınmıştır. Çalışma çerçevesinde; dolaylı ve doğrudan vergiler, ithalata uygulanan gümrük vergileri, teşvik sistemleri ile bu unsurların üretim maliyetleri, rekabet düzeyi ve fiyat dengesi üzerindeki yansımaları analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde nitel analiz yöntemi tercih edilmiş; güncel vergi düzenlemeleri, sektörel raporlar ve resmi veriler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, vergi yükünün üreticiler üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu, gümrük vergilerinin yerli üretimi belli ölçüde koruduğunu, ancak teşviklerin sektörü destekleme konusunda yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, sektörün uzun vadeli sürdürülebilirliği için daha adil ve üretim dostu bir vergilendirme sistemine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sugar sector is in a strategic position in economic development due to its direct relationship with both agricultural and industrial production. This study addresses the sectoral effects of taxation practices in force in the sugar sector. Within the scope of the study; indirect and direct taxes, customs duties applied to imports, incentive systems and the reflections of these elements on production costs, competition level and price balance were analyzed. The qualitative analysis method was preferred in the research process; evaluations were made in line with current tax regulations, sectoral reports and official data. The data obtained revealed that the tax burden created serious pressure on producers, customs duties protected domestic production to a certain extent, but incentives were insufficient to support the sector. As a result, it was concluded that a more equitable and production-friendly taxation system was needed for the long-term sustainability of the sector