İşletmelerde kar dağıtım politikalarının incelenmesi
  1. Tez No: 61418
  2. Yazar: SEHER SÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Gelişen ekonomik koşulların değiştirdiği ve yeni bir biçim verdiği finansman anlayışı içinde işletmelerin amaçlan, kâr maksimizasyonu yerine firma değerinin maksimum kılınması şeklinde belirlenmektedir. İşletme değerinin belirlenmesini üç karar etkilemektedir. Bunlar, yatırım kararlan, sermaye yapısı kararlan ve kâr dağıtım karadandır. Bu kararlardan ilk ikisini sabit tutarak, kâr dağıtım politikasının işletme değerini belirleme şekli bu tezin konusudur. Kısaca kâr dağıtım oranının belirlenmesi şeklinde tanımlanan kâr dağıtım karartanımı işletme değeri üzerindeki etkisi konusunda iki ayn görüş bulunmaktadır. Miller ve Modigliani ekolü olarak adlandınlan birinci görüşe göre, kâr dağıtım kararlan işletme değerini etkilemez. Gordon ve Lintner'in öncülüğünü yaptığı ikinci görüş ise, kâr dağıtım kararlarının işletme değerini etkilediğini savunmakta ve uygulamada daha ağırlık kazanmaktadır. İşletme yöneticisinin, işletmesine en uygun kâr dağıtım politikasını etkileyen faktörleri gözönünde bulundurarak, özellikle vergilendirme ve yasal düzenlemeleri aynntısıyla incelemesi gerekmektedir. Aynca, ortakların da, uygulamadaki kâr dağıtım politikalarım ve kâr dağıtım şekillerini incelemeleri ve değerlendirmeleri yararlı olacaktır. Türkiye'de İMKB'na kote olan ve aynı sektörde bulunan işletmeler üzerinde yapılan araştırmalar, işletmelerin kâr dağıtımına önem verdiklerini, fakat istikrarlı kâr dağıtımı uygulamadıklanm göstermektedir. İşletmelerin istikrarlı kâr dağıtımına gitmeleri, işletmenin değerini arttıracaktır. 104
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aims of the businesses, where they are reshaped and changed by developing economic conditions, are determined by replacing profit maximisation with firm value“maximisation. There aare three decisions which have an effect on determining the business value. They are investment decisions, structure of capital decisions and dividend decisions. By keeping two of these decisions fixed, the thesis will basically focus on the way how the dividend policy determines the business value. There are two different views about the effect of the dividend decisions on the business value which is known as ”the determination of the dividend rate" for short. According to the first view known as Miller and Modigliani School, dividend decisions don't have an effect on business value. The second view represented by Gordon and Lintner states that dividend decisions have an effect on business value and the current applications show that the second view is weigthly much more applicable. As the business administration will consider the factors wihch will provide his business with the most appropriate dividend policy, he has to give a more detailed consideration to especially taxation and legal arrangements and the partners also should do the same about the evaluation and considerations for current dividend policies and ways. The surveies carried out on the businesses in the same sector and quoted in Turkish IMKB (Stock and Bonds Exchange) show that businesses attach greater importance to dividend but don't apply stable dividend. Realising stable dividend will increase the value of the businesses. 105