Sosyal hizmet uzmanlarının empatik eğilimi ve iş tatmini arasındaki ilişki
The relationship between the empathic tendency and job satisfaction of social workers
- Tez No: 995907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının empatik eğilimi ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tez, metodolojik açıdan nicel araştırmanın yöntem ve tekniklerine temellendirilmiş ve araştırmaya 224 sosyal hizmet uzmanı katılım sağlamıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Empatik Eğilim Ölçeği ve İş tatmini Ölçeği aracılığıyla araştırmacının kendisi tarafından, yüz yüze ve çevrimiçi ortamlarda toplanmıştır. Araştırma bulguları, sosyal hizmet uzmanlarının empatik eğilim ve iş tatmini düzeyinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Ayrıca empatik eğilim ile iş tatmini arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bir diğer çıkarım ise, iş tatminini anlamlı olarak yordayan değişkenlerin önem sırasının; empatik eğilim, ekip arkadaşından memnun olma ve mesleği kendine uygun görme şeklinde olduğudur. Genel olarak araştırma, sosyal hizmet uzmanlarının empati gösterme potansiyeli arttıkça, iş hayatından aldığı hazzın da arttığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda empatinin, sosyal hizmet mesleğinde sadece temel bir yetkinlik değil, işten duyulan tatminin de önemli bir belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, sosyal hizmet mesleğinin temelinde yer alan insani değerlerin iş tatmininin oluşumunda önemli bir yer edindiği çıkarsaması yapılabilir. Çalışma sonunda, sosyal hizmet uzmanlarının akademik ve mesleki hayatları ile kişiler arası ilişkilerinde uygulanmasına yönelik mikro, mezzo ve makro düzeyde öneriler sunulmuştur. Bu önerilerin, sosyal hizmet uzmanlarının mesleki gelişim süreçlerine uzun vadede katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims at examining the relationship between empathetic tendency and job satisfaction among social workers employed in various institutions and organizations across different provinces of Türkiye. Methodologically, the research was conducted with the participation of 224 social workers, using quantitative research methods and techniques. The data were collected by the researcher herself through the Personal Information Form, the Empathic Tendency Scale, and the Job Satisfaction Scale on face-to-face and online platforms. The findings indicate that the empathetic tendency and job satisfaction levels of social workers are at a moderate level. Furthermore, a positive and moderately significant relationship was found between empathetic tendency and job satisfaction. Another finding is that the variables which predict job satisfaction, in order of importance, are empathetic tendency, satisfaction with colleagues, and perceiving the profession as suitable for oneself. Overall, the research reveals that as the potential of social workers to demonstrate empathy increases, the satisfaction they derive from their work also rises. At the same time, it is found that empathy is not only a core competency in the social work profession, but also an important determinant of job satisfaction. In this regard, it can be inferred that the humanistic values at the foundation of social work play a significant role in the formation of job satisfaction. At the end of the study, micro, mezzo and macro-level of recommendations were presented for implementation by social workers in their academic and professional lives as well as in their interpersonal relationships. These recommendations are expected to contribute to the long-term professional development of social workers.