Analogdan zihinsel objektife: Fotoğraf sanatında hibrit yaklaşımlar
From analog to the mind's lens: Hybrid approaches in photographic art
- Tez No: 995906
- Danışmanlar: DOÇ. UĞUR GÜNAY YAVUZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, hibrit fotoğraf kavramını günümüz sanat ve tasarım pratiği bağlamında ele alarak, fotoğrafın teknolojik evrimi ile izleyici deneyimi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, geleneksel fotoğraf üretim yöntemleri ile dijitalleşme ve yapay zeka destekli üretim tekniklerinin kesişiminde ortaya çıkan estetik, kavramsal ve deneyimsel dönüşümleri araştırmaktadır. Özellikle beyin dalgalarının (EEG) görselleştirilmesi yoluyla zihinsel süreçlerin fotoğrafik imgeye dönüştürülmesi, fotoğrafın yalnızca iki boyutlu bir temsil değil, aynı zamanda zihinsel, duygusal ve bilişsel boyutları içeren hibrit bir deneyim alanı olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın kapsamı; fotoğraf tarihindeki belgelemeden estetiğe geçiş sürecinden başlayarak modernizm, postdijital çağ ve yeni medya estetiği ekseninde fotoğrafın dönüşümünü teorik olarak irdelemekte; aynı zamanda nöroestetik, hibrit fotoğraf ve düşünce-fotoğraf (thoughtography) gibi kavramsal yaklaşımları tartışmaya açmaktadır. Uygulama kısmında ise, mobil EEG cihazları aracılığıyla elde edilen beyin dalgalarının TouchDesigner ve yapay zeka tabanlı görsel üretim yazılımlarında işlenmesiyle ortaya çıkan görseller sergisel bağlamda izleyiciye sunulmaktadır. Bu süreçte izleyicilerin nörofizyolojik verilerinin de kaydedilerek deneyimsel analiz yapılması, sanat ile bilim arasındaki kesişim alanını güncel bir perspektiften irdelemektedir. Tez, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde güncel araştırmalarla ilişkilendirilmiş olup, sanat pratiğinde biyoveri tabanlı üretim, yapay zeka destekli görselleştirme, hibrit estetik ve izleyici deneyimi üzerine özgün katkılar sunmayı hedeflemektedir. Bu yönüyle çalışma, fotoğraf sanatının yalnızca tarihsel ve teknik evrimini değil, aynı zamanda çağdaş sanatta deneyimsel boyutun nasıl yeniden tanımlandığını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of hybrid photography within the context of contemporary art and design practices, aiming to explore the relationship between the technological evolution of photography and audience experience. The study investigates the aesthetic, conceptual, and experiential transformations emerging at the intersection of traditional photographic production methods, digitalization, and AI-assisted image-making techniques. In particular, by visualizing brainwaves (EEG), it reveals how mental processes can be transformed into photographic imagery, positioning photography not merely as a two-dimensional representation but as a hybrid field of experience encompassing mental, emotional, and cognitive dimensions. The scope of the research encompasses a theoretical inquiry into the transformation of photography—from documentation to aesthetics—within the frameworks of modernism, the postdigital age, and new media aesthetics. It also engages with conceptual approaches such as neuroaesthetics, hybrid photography, and thoughtography. In the practical component, brainwave data collected through mobile EEG devices are processed in TouchDesigner and AI-based visual production software to create visual outputs that are presented to viewers in an exhibition context. By recording the neurophysiological data of viewers during these exhibitions, the study provides an experiential analysis that examines the intersection of art and science from a contemporary perspective. The thesis is connected to both national and international research, aiming to contribute original insights into bio-data-driven artistic production, AI-assisted visualization, hybrid aesthetics, and audience experience within contemporary art. In this sense, the study not only explores the historical and technical evolution of photography but also redefines the experiential dimension of photographic art in the context of contemporary artistic practice.