Hawley apareyinde nanomalzeme üretimi ve deney tasarımı
Nanomaterial production and experimental design in hawley apparatus
- Tez No: 995944
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Biyoteknoloji, Bioengineering, Dentistry, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun ortam plazma teknolojisi, atmosfer basıncında, birlikte bulunan sıvı/gaz ortamında arkların başlatılması ve sürdürülmesi ile reaksiyon içerisinde nanopartikül üretilmesini sağlamaktadır. Mevcut diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, uygulanması kolay ve düşük maliyetli bir teknoloji olarak önemli bir kullanım potansiyeline sahiptir. Araştırma grubumuz tarafından geliştirilen yeni bir sistem kullanılarak, benzen içinde argondan plazma oluşturularak karbon nanopartiküller üretildi; bu işlem, sıvının iç yapısının parçalanmasına ve yeniden birleşmesine neden olmuştur. Ayrıca benzen ve etilen diamin içerikli yoğun ortam seçimi ile azot içerikli karbon nanopartiküller de üretilebilmiştir. Alt elektrot malzemesi değiştirilerek ise karbon-altın, karbon-gümüş içerikli nanopartiküller üretilebilmiştir. Özgün tasarımlarla imal edilen cihaz ilk kez kullanılarak; üretim parametreleri olan güç, elektrotlar arası mesafe, argon gazı akış debisi ve sıvı faz polarlık faktörlerinin ve bu faktörlerin düzeylerinin verime etkisi, deney tasarım yöntemi ile kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Bu üretim teknolojisinin sınırlayıcı unsuru olan her set üretimdeki kuru toz nanopartikül ağırlığının (verim) artışını geliştirici çalışma yapılmış ve artış bulgusu başarılı bir şekilde elde edilebilmiştir. Fiziksel, kimyasal karakterizasyonlar ve sitotoksisite testleri yapılmıştır. Elektrot yüzey enerjisinin artırılması çözümleri ile hedeflenen altın-karbon partikül üretimleri de gerçekleşebilmiştir. Disk şeklinde referans aparey malzemesi içerisinde belirli miktar katkılama yapılmış, kompozitte antimikrobiyal etki, DNA hasarı tayini yapılmıştır. Mekanik test için uygun boyutlarda hazırlanan numunelere çekme testleri yapılmıştır. Yoğun ortam plazma teknolojisinde ilk defa aminli karbon nanopartikül, karbon-altın hibrit nanopartikül formunda nanomalzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında sentezlenen nanopartikül üzerinde yapılan in-vitro testlerin sonuçları farklı dental ve medikal uygulamalarda kullanım ön fikirlerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Dense medium plasma technology enables the production of nanoparticles through reactions by initiating and maintaining arcs in a coexisting liquid/gas environment at atmospheric pressure. Compared to other existing methods, it has significant potential for use as a technology that is easy to implement and low-cost. The new device was manufactured by our research group, carbon nanoparticles were produced by creating a plasma in argon and benzene, causing the disintegration and recombination of the liquid's internal structure. Furthermore, nitrogen-containing carbon nanoparticles were also produced by selecting a dense medium containing benzene and ethylenediamine. By changing the electrode material, carbon-gold and carbon-silver nanoparticles were produced. The device manufactured with original designs was used for the first time; the effects of the production parameters power, inter-electrode distance, argon gas flow rate, and liquid-phase polarity factors and the levels of these factors on efficiency were comprehensively analyzed using the design of experiments method. In this production technology, a study was conducted to improve the increase in the dry powder nanoparticle weight (yield) in each production set, which is a limiting factor, and the increase was successfully achieved. Physical and chemical characterizations and cytotoxicity tests were performed. The targeted production of goldcarbon particles was also achieved by increasing the electrode surface energy. A specific amount of additive was used in a disc shaped reference apparatus material, and the antimicrobial effect and DNA damage determination were performed on the composite. Tensile tests were conducted on samples prepared in appropriate sizes for mechanical testing. For the first time in dense medium plasma technology, nanomaterial production in the form of amine-containing carbon nanoparticles and carbon-gold hybrid nanoparticles was achieved. Subsequently, the results of in-vitro tests performed on the synthesized nanoparticles revealed preliminary ideas for their use in various dental and medical applications.