Post-kolonyal ülkelerde küreselleşme ve kalkınma: Gine Cumhuriyeti örneği
Globalization and development in post-colonial countries: The case of the Republic of Guinea
- Tez No: 995945
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
“Post-kolonyal Ülkelerde Küreselleşme ve Kalkınma: Gine Cumhuriyeti Örneği”başlıklı tez, küreselleşme bağlamında Post-kolonyal ülkelerdeki (özellikle Sahra Altı Afrika ülkelerindeki) kalkınma sorununu vurgulamayı amaçlamaktadır. Küreselleşme ve kalkınma sorunu yakıcı konular olduğundan, ideolojik görüşler genellikle bu konuda farklılık göstermektedir. Ancak bazı ülkelerin küreselleşmeden diğerlerinden daha fazla yararlandığı gözlemi oybirliğiyle kabul edilmiş gibi görünmektedir. Afrikalı post-kolonyal ülkelerde ise durum diğer kıtalardan daha kötüdür. O zaman ortaya çıkan soru şudur: Bu durum ne oranda sömürge geçmişlerine atfedilebilir ? Gine örneği aracılığıyla, bu soru araştırmamızın temel fikrini oluşturmuştur. Bu konuda hem eleştirel hem de önümüzü açacak pratik bir yaklaşım geliştirmeye çalışacağız. Yaklaşımımız, doktrinel muhalefetin konusu olan temel kavramlar (küreselleşme, kalkınma ve post-kolonyalizm) hakkında açıklamalar sağlamaktan ve bunlara hangi anlamda yaklaştığımızı belirtmekten oluşuyordu. Tezin ikinci kısmı, küreselleşmede en geride kalmış gibi görünen Sahra Altı Afrika ülkelerin handikaplarının açıklayıcı (iç ve dış) faktörlerinin analizine ayrıldı. Bunlar arasında, Batılı kapitalist ekonomilerle ilişkileri tarihsel ve yapısal bir perspektiften ve ayrıca Asya'nın sanayileşmiş ülkeleriyle karşılaştırmalı bir yaklaşımla yapısal kalkınma çerçevelerinden analiz edilen Sahra Altı Afrika ülkeleri yer almaktadır. Tezin diğer kısmı, bu ülkenin özel sorunlarını anlamak için Sahra Altı Afrika ülkelerinin küresel yönlerini takip eden Gine'nin özel durumuna odaklandı. Küreselleşmenin ekonomik çağrışımları olan bir konu olması (çok boyutlu yönüne rağmen), bağımlılık ekonomistlerinin tezleri, özellikle yoksul ülkelerde (özellikle Sahra Altı Afrika'da) küreselleşmenin küresel bağlamının analizinde, çalışmamız için temel bir kaynaktı. Ancak devlet küreselleşmede kilit bir oyuncu olduğundan, Afrika devlet kurma süreçleri üzerine yapılan araştırmalar, kırılganlıklarının nedenlerini anlamak için oldukça yararlı olmuştur. Bu düzeyde, Türkiye üzerine bazı araştırmalar hem küreselleşme hem de Türk devletinin oluşumu (Osmanlı İmparatorluğu'ndan cumhuriyete) perspektifinden ele alınmıştır. Bu kaynaklara Gine vakasına özgü bazı belgeler, idari ve belgesel kaynaklar aracılığıyla başvurulmuştur. Çalışma, Gine'de küreselleşme beklentileri üzerine eleştirel bir düşünceyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation entitled“Globalization and Development in Post-colonial countries: The Example of the Republic of Guinea”aims to highlight the developmental problem in postcolonial countries (especially in Sub-Saharan African countries) in the context of globalization. Since the problem of globalization and development are divisive issues, the views of doctrinaires often diverge. However, the observation that some countries benefit more from globalization than others seems to be unanimous. The least favored are many in postcolonial countries. The question that then arises is: to what extent the culprit should be taken as their colonial past? In the case of Guinea, this question formed the basic idea of our research. Our approach consisted of providing semantic explanations of the basic concepts that are the subject of doctrinal opposition (globalization, development and postcolonial countries) and indicating in what sense we approach them. The second part of the thesis was devoted to the analysis of the explanatory factors (internal and external) of the handicaps of the Sub-Saharan African countries that seem to be the most lagging behind in globalization. These include Sub-Saharan African countries, whose relations with Western capitalist economies are analyzed from a historical and structural perspective, as well as from a comparative approach with the industrialized countries of Asia, within structural development frameworks. The other part of the thesis focused on the specific case of Guinea, following the global aspects of Sub-Saharan African countries in order to understand the specific problems of this country. Since globalization is a subject with economic connotations (despite its multidimensional aspect), the theses of dependency economists were a fundamental source for our study, especially in the analysis of the global context of globalization in poor countries (especially in Sub-Saharan Africa). However, since the state is a key player in globalization, research on African state-building processes has been quite useful in understanding the reasons for their fragility. At this level, some research on Türkiye has been addressed both from the perspective of globalization and the formation of the Turkish state (from the Ottoman Empire to the republic). These sources have been consulted through some documents, administrative and documentary sources specific to the case of Guinea. The study concludes with a critical reflection on the prospects for globalization in Guinea