Hz. Peygamberin eşlerinin kendi aralarındaki münasebetleri
Saint wives of prophet and relationship among themselves
  1. Tez No: 995977
  2. Yazar: SEMA AÇIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLBAKİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Allah her dönemde insanlara peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Hz. Muhammed de insanlığa gönderilen son ilahi kitabın peygamberidir. Bu ilahi kitapta peygamberin hususi özelliklerinin yanı sıra aile hayatına da yer verilmiştir. Onun zevceleriyle olan ilişkileri hiç şüphesiz insanlar için örnek teşkil etmiştir. Hz. Peygamberin hanımlarının her birinin kendine özgü faziletleri, yaşam tarzları ve ahlaki duruşları vardı. Onlar Hz. Peygamberin ocağında yaşama bahtiyarlığına ermiş kişilerdir. Hanımların bir arada yaşamaları ve aynı haneyi paylaşmaları onlar arasındaki ilişkilerin bazen farklı olaylarla neticelenmesine neden olmuştur. Bunun en temel ve ortak sebebi elbette ki Hz. Peygambere duyulan sevgiydi. Onlar her insan ve kadın gibi aynı hissiyatları barındırır ve bu hissiyatın ortaya koyduğu bazı durumlara karşı kendilerini koruma altına almaya çalışırlardı. Bu hissiyatlar hanımlar arasında kıskançlıkların yaşanmasına neden olmuş ve bunun neticesinden doğan tatlı rekabetler, tartışmalar ve münakaşalar onları birbirine düşürmüştür. Kıskançlığın her hanımda bulunması, onların birbirlerini rakip olarak görmesine neden olmuştur. Her ne kadar kıskançlık hissiyatının verdiği bazı olumsuz hadiseler yaşanmış olsa da onlar birbirlerine karşı asla saygısızlıkta bulunmamış ve her zaman birbirlerini övmüşlerdir. Bu araştırmada Hz. Peygamberin hanımlarının birbirleri ile olan münasebetleri, aynı hane içerisinde yaşamanın getirdikleri zorluklar karşısındaki tutum ve davranışları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Allah has always sent prophets and boks ti people. Prophet Muhammad is the prophet of the last divine book sent to humanity. This divine book is also icluded family life besides the characteristic of the prophet. His relationships with his wives undooubtedly set an example gör people. Every wife prophet Muhammad hes her own virtve, life on style and moral standing. They are who have a fortnate tol ive in his home. Their living tohetger and sharing the some home sometimes cause different results of their behaviours between thomselves. Of course the main and comman reason was the love of prophet Muhammed. They have common feeliyos like every human and woman and they try to protect thomselves against the some sitvation of these feeling. These feeling cavsed jealousy between women and as a result of this sitvation they had goody rivalry argues and discussions. Every womans jealausy cavsed see each other as a competiton. Although there were some negative events of jealousness between them they had never been rude and they always praised each other. In this research it is emphasisted that the relationships between the women of prophet Muhammed and their behaviours againist the difficulty of living in tohetger in the some home.