Sosyal bilgilerde somut olmayan kültürel miras konularının öğretiminde yerli çizgi filmlerin kullanılması durumu
The use of local cartoon movies in teaching of intangible cultural heritage topics in social studies
  1. Tez No: 996058
  2. Yazar: ZEHRA NUR ELİYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kültürel aktarım hikâye ve masal anlatımlarıyla geleneksel şekilde gerçekleşiyorken zamanla bu durum değişmiştir. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması, şehir merkezli yaşam alanlarının yoğunlaşması kültür aktarımında teknoloji kullanımını gerekli hale getirmiş, medya aracılığıyla kültür aktarımı gerçekleşmeye başlamıştır. Medya araçlarından biri olan yerli çizgi filmler çocukların kültürel mirası öğrenebileceği bir kültür aktarıcısı olmuştur. Yerli çizgi filmler toplumun yaşadığı kültürü, kültürel değerleri göstermekte, geçmiş ve günümüz arasında bağlantı kurmakta ve çocukların eğlenerek öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Sosyal Bilgiler dersinin çeşitli materyaller, teknikler ve yöntemlerin kullanılabildiği bir ders olması, yerli çizgi filmlerin derste kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Çizgi filmler somut olmayan kültürel mirasın güncel yaşamla ve toplumla ilişkisini kurarak görselleştirilmiş anlatımla öğrenilmesinde aracı olabilmektedir. Somut olmayan kültürel miras konusu derste işlenirken yerli çizgi filmlerin ilgili bölümlerinin ders içeriğinde kullanılabilir olduğu alanyazındaki çalışmalarda da önerilmektedir. Bu araştırmayla yerli çizgi filmlerin Sosyal Bilgiler dersinde somut olmayan kültürel miras konularının öğretiminde kullanılmasına ilişkin öğretmenin ve öğrencilerin deneyimleriyle oluşan var olan durumun detaylı incelenmesi araştırmanın önemini ve amacını oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde yapılan bu araştırma Eskişehir'deki bir ortaokulda 2024-2025 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural transmission traditionally took place through storytelling and fairy tales, but this has changed over time. Today, the spread of technology and the concentration of urban living spaces have made the use of technology necessary for cultural transmission, which now takes place through the media. Local cartoon movies, one of the media tools, have become a cultural transmitter through which children can learn about their cultural heritage. Local cartoon movies showcase the culture and cultural values of the society, establish a connection between the past and the present, and help children learn while having fun. The fact that Social Studies is a course where various materials, techniques, and methods can be used makes it possible to use local cartoon movies in the classroom. Cartoon movies can serve as a medium for learning about intangible cultural heritage through visual storytelling, establishing its connection with contemporary life and society. When discussing intangible cultural heritage in class, studies in the field also suggest that relevant sections of local cartoon movies can be used in the lesson content. This study examines the current situation based on the experiences of teachers and students regarding the use of local cartoon movies in teaching intangible cultural heritage topics in Social Studies classes, thereby establishing the importance and purpose of the research. Conducted as a case study using qualitative research methods, this research was carried out at a middle school in Eskişehir during the 2024-2025 education-training year.