Terrorism and the political offence exception to extradition
Terörizm ve suçluların iadesinde siyasi suç istisnası
- Tez No: 996057
- Danışmanlar: PROF. DR. TARİK KOCHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
Özet
11 Nisan 2012 tarihinde Türkiye Adalet Bakanı tarafından sunulan resmî bir yazıya göre, 58., 59., 60. ve 61. Türkiye Cumhuriyet hükümetleri döneminde Avrupa Birliği ülkeleri tarafından 254 adet terör suçlusu iade talebinde bulunulmuştur. Ancak bu taleplerden yalnızca sekizi kabul edilmiştir. Bu istatistik, birçok diğer ülkede olduğu gibi Türkiye'nin de terör şüphelilerinin iadesi konusunda yeterli destek ve hassasiyet görmediğini ortaya koymaktadır. Bunun nedeni, uygulamada siyasi suç istisnası içeren anlaşmaların, teröristler de dâhil olmak üzere her türden siyasi suç zanlısının iadesine karşı koruma sağlaması ve bu durumun terörle mücadelede hukukun etkinliğini sınırlamasıdır. Başka bir ifadeyle, bu alan uluslararası düzeyde önemli tartışmalar ve zayıflıklar içermektedir. Taraf devletler arasında uzlaşma eksikliği ve iade sürecini düzenleyen tutarlı kuralların bulunmaması ise, devletler arasında karmaşık müzakerelere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to a formal letter, which was presented on 11 April 2012 by the Turkish Minister of Justice, while the 58th, 59th, 60th and 61st Turkish governments have been in power, 254 terrorist extradition requests have been made by European Union countries. However, only eight requests were granted. This statistic shows that like many other countries, Turkey suffers from a lack of support and sensitivity in the extradition of terrorist suspects. To explain that, in practice, treaties which include a political offence exception protect against the extradition of suspected political criminals of all types, including terrorists; and that restricts the effectiveness of the law in fighting terrorism. In other words, this subject suffers from some serious weaknesses in the form of international arguments. As a result of the lack of agreement and the absence of consistent rules to manage the extradition procedure, this results in intricate negotiations between states.