Sosyal Bilgiler öğretiminde dijital oyunların öğrenci başarı ve motivasyonu üzerine yarı deneysel bir araştırma
A semi-experimental study on the effects of digital games in Social Studies education on student achievement and motivation
- Tez No: 996077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ORAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde Üretim, Dağıtım ve Tüketim ünitesinde uygulanan eğitsel dijital oyun temelli öğretimin öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde bir ortaokulda öğrenim gören 34 öğrenciyle yürütülmüş olup 20 öğrenci deney 14 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubunda eğitsel dijital oyunlar kontrol grubunda ise MEB programına dayalı öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Yarı deneysel desenle yürütülen araştırma yedi hafta sürmüştür. Veriler Sosyal Bilgiler Akademik Başarı Testi ve Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve ANCOVA ile analiz edilmiştir. Bulgular deney grubunda uygulanan eğitsel dijital oyun temelli öğretimin akademik başarıyı, öğrenmenin kalıcılığını ve motivasyonu anlamlı düzeyde artırdığını göstermiş kontrol grubunda ise MEB programına dayalı öğretimin bu alanlardaki etkisi daha sınırlı kalmıştır. Sonuçlar alan yazınla karşılaştırılarak gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examined the effects of educational digital game-based instruction on 6th grade Social Studies students' academic achievement and motivation in the Production, Distribution, and Consumption unit. The quasi-experimental study involved 34 students (20 experimental, 14 control) from a middle school in Central Anatolia during the 2024–2025 academic year. The experimental group received digital game-based instruction, while the control group followed the MEB program. The seven-week intervention was evaluated using the Social Studies Academic Achievement Test and Motivation Scale, with data analyzed via Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed-Rank, and ANCOVA in SPSS 23. Results indicated that digital game-based instruction significantly enhanced academic achievement, learning retention, and motivation, whereas the MEB-based instruction had more limited effects. Findings were discussed in relation to the literature, with recommendations for future research.