Adrenal insidentalomalardafonksiyonel değerlendirme ve büyümeoranları
Functional evaluation and growth rates in adrenal incidentalomas
  1. Tez No: 996096
  2. Yazar: SUNA AVCI KILIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Adrenal insidentaloma (Aİ), belirgin adrenal hastalık kuşkusu yok iken, çeşitli sebepler ile yapılan toraks ve batın görüntüleme yöntemleri veya abdominal laparotomi esnasında rastlantısal olarak saptanan adrenal kitlelerdir. Görüntüleme yöntemlerindeki teknolojik gelişmeye ve bu yöntemlerin yaygınlaşmasına bağlı olarak adrenal insidentalomalar sık karşılaşılan problemlerden biri olmuştur. Bu çalışmada insidentaloma vakalarını radyolojik özellikleri, patolojik tanıları, işlevsellikleri ve takipleri esnasında büyüyen kitlelerin büyüme oranları yönünden retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamızda Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Anabilim Dalı ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvuran veya diğer polikliniklerden yönlendirilen, görüntüleme yöntemleri ile rastlantısal olarak saptanmış adrenal kitleli olgular retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan tüm olgular radyolojik, hormonal ve metabolik olarak değerlendirildi. Abdomen MR dışındaki görüntüleme yöntemleri (abdomen USG, toraks BT, abdomen BT) ile saptanan adrenal kitleler, in phase-out of phase abdomen MR ile tekrar incelendi. Bilinen adrenal dışı malignitesi olan, sürrenal yetmezliği ya da Cushing Sendromu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Yaşları 27-80 arasında değişen (ortalama: 53,8 yıl) toplam 137 hasta [97'si (%71) kadın, 40'ı (%29) erkek] çalışmaya alındı. Kadınların yaş ortalaması 52,1±9,3, erkeklerin yaş ortalaması 57,9±12,1 olup, çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş ortalaması 53,8±10,8 (27-80 yaş arasında) idi. Erkek hastaların yaşı kadın hastalardan anlamlı olarak daha yüksekti (p :0,001). Tanı sırasında kitlelerin 47'si (%34,3) sağ, 63'ü (%46) sol, 27'si (%19,7) bilateral yerleşimli idi. Çalışmamızda 99 (%72,3) hastaya nonfonksiyonel adenom (NFA), 21 (%15) hastaya subklinik Cushing sendromu (SCS), 9 (%6) hastaya feokromasitoma, 6 (%4) hastaya hiperaldosteronizm, 2 (%1) hastaya konjenital adrenal hiperplazi (KAH) tanısı koyuldu. 29 (%21) hastada İİAB ile patolojik örnekleme yapıldı ve hastaların 21'ine (%15) adrenalektomi uygulandı. Malignite grubunda incelenen 6 (%4) hastanın 2'si (%1) adrenokortikal karsinom, 4'ü (%3) sürrenallere metastaz olarak tespit edildi. Bu 4 hastanın 2 tanesi akciğer kanseri, bir tanesi renal hücreli karsinom (RCC) ve diğeri de Non Hodgkin Lenfoma (NHL) xii metastazıydı. Hastaların ortalama takip süresi 20,2±19.86 hafta idi. Takipler sırasında kadın hastalarda mevcut kitlelerin 19'unda (% 19), erkek hastalardaki kitlelerin ise 5'inde (% 12), bütün hastaların ise 24'ünde (% 17) büyüme saptandı. Erkek hastalardaki kitlelerin büyüme miktarı ise kadın hastaların kitlelerdeki büyüme miktarından anlamlı olarak daha yüksekti (p:0,031). Takipler sırasında büyüyen kitleler fonksiyonlarına göre değerlendirildiğinde NFA'ların 20'si (% 20), fonksiyonel kitlelerin ise 4'ünün (% 10,5) büyüme gösterdiği saptanmıştır (NFA ort. 10,8±8,92 mm, fonksiyonel adenomlar ort. 10,75±4,35 mm). Sonuç: Bütün adrenal kitleler malignite ve subklinik hormon üretimi açısından değerlendirilmelidir. Hormon üretimi olan, boyu >4cm olan ve radyolojik olarak malignite düşündüren kitlelerin ameliyat edilmesi düşünülmelidir. Diğerleri boyutlarında veya hormon üretiminde değişiklik olması ve nadir de olsa malignite gelişme riski nedeniyle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Adrenal incidentalomas (AI) are adrenal masses that are detected incidentally during thoracic and abdominal imaging performed for various reasons, or during abdominal laparotomy, in the absence of any clinical suspicion of adrenal disease. Due to technological advances in imaging methods and their widespread use, adrenal incidentalomas have become one of the commonly encountered problems. In this study, we aimed to retrospectively evaluate incidentaloma cases in terms of their radiological characteristics, pathological diagnoses, functional status, and the growth rates of masses that increased in size during follow-up. Materials and Methods: In our study, cases with adrenal masses incidentally detected by imaging methods, who presented to or were referred to the outpatient clinics of the Department of Internal Medicine and the Division of Endocrinology and Metabolic Diseases at Şişli Etfal Training and Research Hospital, were retrospectively evaluated. All cases included in the study were assessed radiologically, hormonally, and metabolically. Adrenal masses detected by imaging methods other than abdominal MRI (abdominal ultrasonography, thoracic CT, abdominal CT) were re-evaluated using in-phase and out-of-phase abdominal MRI. Patients with known extra-adrenal malignancy, adrenal insufficiency, or Cushing's syndrome were excluded from the study. Results: A total of 137 patients aged between 27 and 80 years (mean: 53.8 years) were included in the study [97 (71%) female and 40 (29%) male]. The mean age was 52.1±9.3 years for females and 57.9±12.1 years for males, with an overall mean age of 53.8±10.8 years (range: 27–80). Male patients were significantly older than female patients (p: 0.001). At diagnosis, 47 (34.3%) masses were located on the right, 63 (46%) on the left, and 27 (19.7%) were bilateral. In our study, 99 patients (72.3%) were diagnosed with nonfunctional adenoma (NFA), 21 (15%) with subclinical Cushing's syndrome (SCS), 9 (6%) with pheochromocytoma, 6 (4%) with hyperaldosteronism, and 2 (1%) with congenital adrenal hyperplasia (CAH). Pathological sampling with fine-needle aspiration biopsy was performed in 29 patients (21%), and adrenalectomy was performed in 21 patients (15%). Among 6 patients (4%) evaluated in the malignancy group, 2 (1%) were diagnosed with adrenocortical carcinoma and 4 (3%) with metastases to the adrenal glands. Of these 4 patients, 2 had lung cancer, 1 had renal cell carcinoma (RCC), and 1 had non-Hodgkin lymphoma (NHL) metastasis. The mean follow-up duration of the patients was 20.2±19.86 weeks. During follow-up, growth was observed in 19 (19%) of the existing masses in female patients, in 5 (12%) of the masses in male patients, and in 24 (17%) of all patients. The amount of growth in masses in male patients was significantly higher than that in female patients (p: 0.031). When the growing masses were evaluated according to their functional status, growth was observed in 20 (20%) of NFAs and in 4 (10.5%) of functional masses (mean growth: NFA 10.8±8.92 mm; functional adenomas 10.75±4.35 mm). Conclusion: All adrenal masses should be evaluated in terms of malignancy and subclinical hormone production. Surgical intervention should be considered for masses that produce hormones, are larger than 4 cm, or have radiological features suggestive of malignancy. Others should be followed up due to the risk of changes in size or hormone production and the potential, albeit rare, risk of malignancy.