Reflective embodiment through avatar abstraction: A design space for XR-based movement practice
Avatarın soyutlanması yoluyla öz-düşünümsel bedenleşme: XR destekli hareket pratiği için tasarım alanı
  1. Tez No: 996158
  2. Yazar: SALİHA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM EVREN YANTAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TERRY ESKENAZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, genişletilmiş gerçeklik (GG) ortamlarında avatar bedenleşmesinin hareket pratiğinde öz-düşünümü nasıl desteklediğini araştırmaktadır. Tasarım stratejisi olarak avatar soyutlamasını merkeze alarak, farklı beden temsillerinin dans ve spor gibi disiplinlerde uygulayıcıların kendi hareketleriyle düşünümsel bir ilişki kurmasını nasıl mümkün kıldığını incelemektedir. Avatarlar GG tabanlı hareket öğrenimi ve performans bağlamlarında yaygın olarak kullanılmasına karşın, mevcut araştırmalar bedenleşmeyi ağırlıklı olarak motor beceri edinimi, performans çıktıları ve beden sahipliği illüzyonu üzerinden ele almıştır. Bu tez ise avatar bedenleşmesinin düşünümsel süreçleri desteklemedeki görece az incelenmiş rolüne odaklanmakta; uygulayıcıların alternatif beden temsilleri aracılığıyla hareketlerini nasıl hissettiklerini, gözlemlediklerini ve anlamlandırdıklarını araştırmaktadır. Bedenleşmeyi yalnızca sahiplik illüzyonu olarak ele almak yerine, bedensel farkındalık ve kinestetik deneyimi merkeze alan soma-tasarım perspektiflerinden yararlanarak avatar bedenleşmesini bir düşünüm ortamı olarak kavramsallaştırmaktadır. Çalışma, sürükleyici GG'de öz-düşünümsel süreçleri inceleyen, hareket uygulayıcılarının artırılmış bedenlere ilişkin kavramsallaştırmalarını araştıran ve MoveCraft prototipi üzerinden soyutlama stratejilerini değerlendiren üç ampirik araştırmaya dayanmaktadır. Bu çalışmalar, avatar soyutlamasının GG ortamlarında farklı düşünümsel pratikleri nasıl desteklediğini ortaya koymakta ve uygulayıcı perspektifinden şekillenen bir tasarım alanı geliştirmektedir. Genel olarak tez, avatar bedenleşmesini düşünümsel hareket pratiği için bir araç olarak yeniden çerçeveleyerek GG ve İnsan–Bilgisayar Etkileşimi (İBE) literatürüne katkı sunmaktadır. Dans ve spor uygulayıcılarından elde edilen içgörülere dayanarak, GG tasarımına yönelik çıkarımlar ve avatar soyutlaması aracılığıyla düşünüm için kavramsal bir çerçeve önermektedir. Temsili gerçekçilik ve performans ölçütlerinin ötesine geçerek, GG'de düşünümü ve yaratıcı pratiği destekleyen hareket deneyimlerine yönelik yeni yaklaşımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In movement disciplines such as dance and sport, reflection is woven into practice itself. Yet XR systems for movement have prioritized performance outcomes and motor skill acquisition, treating avatar embodiment as an illusion of body ownership rather than a medium through which practitioners sense, interpret, and articulate their movement. This dissertation addresses that gap by investigating how avatar abstraction — the strategic transformation of body representation away from photorealistic fidelity — can support reflective embodiment in XR movement practice. Drawing on soma-design perspectives that foreground bodily awareness and felt experience, it reframes avatar embodiment as a reflective medium rather than a performance tool. Avatar abstraction, this dissertation argues, functions not as a technical compromise but as an epistemological strategy: a way of making aspects of movement perceptible, questionable, and open to reinterpretation. Three studies ground this argument: an examination of how perceptual ambiguity triggers reflective engagement in VR; an investigation of how movement practitioners conceptualize augmented body representations; and an evaluation of abstraction strategies through MoveCraft, a customized VR/MR prototype. Synthesizing findings across all three, the dissertation develops a practitioner-informed design space mapping avatar abstraction across two dimensions — standardization–personalization and clarity–ambiguity — generating four reflective spaces: Technical Guidance, Re-patterning, Expressive Feedback, and Creative Exploration. The contributions are threefold: a conceptual reframing of avatar embodiment as reflective medium, an empirically grounded design space for avatar abstraction, and a practical framework giving XR designers and movement practitioners a shared vocabulary for decisions about body representation. Moving beyond representational realism and performance metrics, this work opens new directions for designing XR movement experiences that support not only what bodies can do, but how practitioners come to sense, reflect through, and transform their movement.