Anlam-yorum ilişkisi bağlamında meâl kültürümüzün genel kritiği
A general critique of turkish qurʾān translations in the context of the meaning–interpretation relationship
- Tez No: 996159
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN DARTMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Kur'ân meâlleri, ilâhî kelâmın farklı zamanlarda, farklı zihinlerde ve farklı dil evrenlerinde yeniden anlam bulma serüveninin yazılı tanıklarıdır. Bu çalışma son yıllarda sayısı hızla artan ve toplumun Kur'ân'ın mesajıyla buluşmasında önemli bir araç haline gelen Kur'ân meâllerini anlam ve yorum farklılıkları açısından eleştirel bir bakışla kritik etmeyi hedeflemektedir. Çalışmada temsil kabiliyeti bulunan ve farklı dönem ve metodolojilere göre hazırlanan meâller esas alınmıştır. Bu kapsamda hem lafız merkezli hem de anlam ve yorum merkezli tercüme yöntemlerini benimseyen meâller belirlenmiştir. Böylelikle Türkiye'de mevcut meâl kültürünün kronolojik gelişimi ve metodolojik çeşitliliği karşılaştırmalı biçimde analiz edilmiştir. İncelenen konunun daha somut halde sunulması ve ortaya çıkan problemlerin boyutunun gözler önüne serilmesi için diğer meâllerden de örnekler sunulmuştur. Çalışmada ayrıca meâller, edebî sanatlar, deyimsel ifadeler ve kavram çevirileri gibi dilsel unsurlar temelinde ele alınmış; Kur'ân'ın üslup ve estetik özelliklerinin hedef dile aktarım düzeyi bu bağlamda sorgulanmıştır. Ardından kelâmî ve fıkhî kabuller, modern bilim paradigması, modern döneme ait kabuller, işârî yorumlar ve bâtınî eğilimlerin meâllerdeki anlam ve yorum tercihlerine etkisi belli örnekler üzerinden ele alınmıştır. Çalışma, meâllerin yalnızca dilsel bir aktarım faaliyeti olmayıp aynı zamanda müelliflerin ilmî birikimleri, mezhebî ve kelâmî kabulleri, dünya görüşleri ve içinde yaşadıkları toplumsal bağlam tarafından şekillendirilen öznel metinler olduğu sonucuna varmıştır. Bu tablo meâllerin dinin anlaşılması noktasında müstakil ve bağlayıcı bir otorite olarak görülmemesi gerektiğini, dinî düşünce ve hayatın doğrudan meâller üzerinden inşa edilmesinin problemli bir yaklaşım olacağını ortaya koymaktadır. Nitekim âyetlerin anlamlandırılmasında geleneğin belirleyici rolünün devre dışı bırakılmasıyla ortaya çıkan boşluk, kaçınılmaz biçimde çağdaş öznenin yorumlayıcı öznelliğiyle doldurulmakta ve bu durum özne–nesne ve mana–mesaj düzleminde birbirinden ayrışan, hatta zaman zaman yeni Kur'an tasavvurlarının oluşmasına imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Qur'an translations constitute written testimonies to the process through which the divine word acquires renewed meaning across different historical moments, intellectual horizons and linguistic worlds. This study aims to critically examine the rapidly increasing body of Qur'an translations -which have become an important medium through which diverse segments of society engage with the Qur'anic message in recent years- by focusing on differences in meaning and interpretation. To this end, the study draws on translations that are representative of different periods and methodological approaches. Within this framework, translations adopting both text-centred (literal) and meaning- and interpretation-centred (semantic) translation strategies are selected and analysed. This approach allows for a comparative assessment of the chronological development and methodological diversity of the Qur'an translation culture in Turkey. In order to render the discussion more concrete and to demonstrate the scope of the problems identified, examples from additional translations are also incorporated. The translations are further examined on the basis of linguistic elements such as literary devices, idiomatic expressions, and conceptual renderings, with particular attention to the extent to which the stylistic and aesthetic features of the Qur'an are conveyed into the target language. Subsequently, the influence of theological and legal presuppositions, the paradigm of modern science, assumptions characteristic of the modern period, as well as ishārī (allusive) interpretations and bāṭinī tendencies, on translational choices in meaning and interpretation is analysed through selected examples. The study concludes that Qur'an translations are not merely acts of linguistic transfer, but inherently subjective texts shaped by the translators' scholarly formation, sectarian and theological commitments, worldviews, and socio-historical contexts. This finding suggests that translations should not be regarded as autonomous or binding authorities in the understanding of religion, and that constructing religious thought and practice directly on the basis of translations alone constitutes a problematic approach. Indeed, when the formative role of the interpretive tradition in determining meaning is set aside, the resulting vacuum is inevitably filled by the interpretive subjectivity of the modern self, thereby giving rise -at the level of subject- object and meaning–message relations—to divergent, and at times entirely new, conceptions of the Qur'an.