Preemptif nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullaniminin inflamasyon, oksidatif stres ve yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of preemptive use of nonsteroidal anti-inflammatory drug on inflammation, oxidative stress, and wound healing
- Tez No: 996183
- Danışmanlar: PROF. DR. PERGİN ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Diş Hekimliği, Biyokimya, Histology and Embryology, Dentistry, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş Sağlığı Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oral Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ) preemptif kullanımının yara iyileşmesi, inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, COX-2 selektif inhibitörü olan selekoksibin mandibular 'burr-hole' kemik defekt modeli oluşturulan sıçanlarda preemptif kullanımının biyolojik etkileri araştırıldı. Toplam 24 erkek Sprague-Dawley sıçanı, kontrol grubu (NSAİİ uygulanmayan), Grup 1 (sadece preemptif), Grup 2 (sadece postoperatif) ve Grup 3 (hem preemptif hem postoperatif NSAİİ uygulanan) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kemik iyileşmesi histolojik olarak Emery skorlama sistemiyle değerlendirildi. M1 ve M2 makrofajlar immünohistokimyasal olarak belirlendi. Sistemik inflamatuar yanıtın değerlendirilmesi amacıyla IL-1β, IL-6, IL-10, TGF-β ve PGE₂ düzeyleri ile oksidatif stres belirteçleri olan TAS, TOS ve OSİ serumda ELISA yöntemiyle ölçüldü. Gruplar arası karşılaştırmalarda kemik iyileşmesi, makrofaj sayıları veya sitokin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. IL-6 düzeyleri yalnızca başlangıçta anlamlı farklılık gösterdi (p = 0,03). TAS düzeyleri 1. haftada Grup 1'de belirgin yüksek, Grup 2'de ise düşük bulundu (p = 0,023). OSİ düzeyleri zamanla değişim gösterse de gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Selekoksibin preemptif uygulanması, erken inflamatuar yanıtı ve oksidatif dengeyi modüle etmiş, ancak kemik iyileşmesini olumsuz etkilememiştir. Etik gerekçelerle sınırlı tutulan örneklem büyüklüğüne rağmen gözlenen biyolojik eğilimler, cerrahi sonrası inflamasyonun kontrolü için preemptif COX-2 inhibisyonunun güvenli ve biyolojik olarak faydalı olabileceğini göstermektedir. Özellikle bu çalışmada kullanılan mandibular 'burr-hole' defekt modeli, rejeneratif yanıtları değerlendirmede yüksek translasyonel değere sahip olması nedeniyle tercih edilmiş ve elde edilen bulgular, preemptif analjezik stratejilerin doku onarımı üzerindeki etkilerini aydınlatmada önemli katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of preemptively administered nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) on wound healing, inflammation, and oxidative stress remain insufficiently clarified. This study aimed to evaluate the biological impact of preoperative celecoxib, a selective COX-2 inhibitor, in a rat mandibular burr-hole bone defect model. A total of 24 male Sprague-Dawley rats were randomly assigned into four groups: Control (no NSAID), Group 1 (preoperative NSAID), Group 2 (postoperative NSAID), and Group 3 (pre- and postoperative NSAID). Bone regeneration was assessed histologically using the Emery scoring system. M1 and M2 macrophages were identified immunohistochemically. Systemic inflammatory response was evaluated by measuring serum levels of IL-1β, IL-6, IL-10, TGF-β, and PGE₂, as well as oxidative stress parameters including TAS, TOS, and OSI via ELISA. No statistically significant differences were observed among groups regarding bone healing, macrophage counts, or cytokine levels. IL-6 levels differed only at baseline (p = 0.03). TAS was significantly elevated in Group 1 and reduced in Group 2 at week 1 (p = 0.023). OSI values demonstrated a temporal trend but no significant intergroup differences. Preemptive celecoxib administration modulated early inflammatory and oxidative responses without impairing bone regeneration. Although statistical significance was limited by the ethically constrained sample size, consistent biological trends support the potential clinical relevance of preemptive COX-2 inhibition as a safe and favorable strategy for postoperative inflammation control. Notably, the mandibular burr-hole defect model used in this study was selected for its high translational value in evaluating regenerative responses, thus reinforcing the significance of these findings in preclinical research.