Kronik inmeli bireylerde alt ekstremitede kapalı kinetik zincir egzersizleri ve kinezyobantlamanın etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of closed kinetic chain exercises and kinesiotaping in the lower extremity of individuals with chronic stroke
- Tez No: 996184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLANUR KUTLU ÖZKARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kronik inmeli 30 hastada 8 haftalık Kapalı Kinetik Zincir Egzersizleri (KKZE) ile Kinezyobantlamanın (KB) diz eklem pozisyon hissi (propriosepsiyon), denge, yürüme hızı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamış tır. Gönüllüler, rastgele olarak KKZE grubu (n=15) ve KB Grubu'na (n=15) atanarak, konvansiyonel tedaviye ek olarak haftada iki gün egzersiz programına katılmıştır. De ğerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapılmıştır. Ölçümlerde; Physiomaster uygulaması, Berg Denge Ölçeği, Zamanlı Kalk Yürü Testi, 10 Metre Yürüme Testi ve İnme Spesifik Yaşam Kalitesi Ölçeği (İSYKÖ) kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 26 programında, uygun parametrik ve non-parametrik testlerle analiz edilmiştir (p<0.05). Sonuçlar hem KKZE hem de KB'nin hastaların denge, propriosepsiyon hatası ve yürüme hızı performansında anlamlı iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Ancak, KKZE'nin KB'ye göre daha güçlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir (p=0.001). KKZE Grubu'nda İSYKÖ puan farkı ortancası 10 iken, KB Grubu'nda 2 olarak elde edilmiştir. Bu bulgular, kronik inme rehabilitasyonunda KKZE'nin üstün klinik potansiyelini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of 8 weeks of closed kinetic chain exercises (CKCE) and kinesio taping (KT) on knee joint position sense (proprioception), balance, gait speed, and quality of life in 30 patients with chronic stroke. Participants were randomly assigned to either the CKCE group (n = 15) or the KT group (n = 15) and received the intervention twice weekly in addition to conventional therapy. Assessments were conducted before and after the intervention. Outcome measures included the physiomaster application, berg balance scale, timed up and go test, 10-meter walk test, and the stroke-specific quality of life scale (SS-QOL). Data were analyzed using IBM SPSS version 26 with appropriate parametric and non-parametric tests, with the level of significance set at p < 0.05. The results demonstrated that both CKCE and KT produced significant improvements in balance, proprioceptive error, and gait speed. However, CKCE showed a significantly greater effect than KT (p = 0.001). The median change in SS-QOL scores was 10 in the CKCE group and 2 in the KT group. These findings indicate the superior clinical potential of CKCE in chronic stroke rehabilitation.