The biceps femoris long head muscle structure: Implications on risk factors for hamstring strain injuries
Biceps femoris uzun başının kas yapısı: Hamstring sakatlıklarının risk faktörleri üzerine uygulamalar
  1. Tez No: 996189
  2. Yazar: GÖKHAN YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JULIAN ANDREW OWEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Sports, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bangor Unıversıty-Prıfysgol Bangor
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi ve Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel odağı, sporlardaki hamstring yaralanmalarıyla ilişkisi nedeniyle biceps femoris uzun başının (BFlh) yapısal kas parametrelerinin (yani, fasikül uzunluğu (FL) ve pasif kas sertliği (PMS)) araştırılmasıdır. İkinci, dördüncü ve beşinci bölümler, yukarıdaki konuya odaklanan iki orijinal deneysel çalışma ve meta-analiz içeren bir sistematik inceleme içermektedir. Direnç antrenmanı modalitelerinin üst ekstremite kaslarının morfolojisi üzerindeki etkilerini araştıran daha ileri bir sistematik inceleme ve meta-analiz, tezin üçüncü bölümünü oluşturmuştur. Meta-analiz içeren ilk sistematik incelemede (ikinci bölüm), Nordic hamstring egzersizi de dahil olmak üzere eksantrik antrenmanın etkilerini araştıran çalışmalar, ultrason değerlendirme yöntemlerine dayalı BFlh FL'ye göre taranmış ve araştırılmıştır. Sistematik incelemenin bulguları, eksantrik antrenmanın, trigonometrik denklem yöntemi kullanılarak ölçüldüğünde BFlh FL'yi artırmada büyük bir etki büyüklüğü gösterdiğini göstermiştir. Ancak eksantrik egzersiz, manuel doğrusal ekstrapolasyon yöntemi veya panoramik ultrason taraması kullanılarak ölçüldüğünde BFlh FL'yi büyük ölçüde artırmadı. Meta-analizin sonuçları, eksantrik egzersizin BFlh FL üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar arasında karşılaştırılabilir sonuçlar için“altın standart”bir ölçüm yöntemine ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Üst ekstremite kasları üzerindeki egzersizin morfolojik etkilerinin sistematik incelemesi - meta-analizi, çeşitli egzersiz tiplerinin farklı üst ekstremite kaslarında kas boyutunu artırmada büyük etki boyutlarına neden olduğunu buldu. Yukarıda belirtilen hipertrofik tepkileri başlatmak için en az dört haftalık eğitim gerekliydi. Bu tezin ilk deneysel çalışması (dördüncü bölüm), rugby oyuncuları ile fiziksel olarak aktif sporcu olmayan kontroller arasında BFlh kasının yapısal parametrelerini ve diz ekstansörleri (KE) ve diz fleksörleri (KF) kas hacmi oranlarını karşılaştırarak, rugby oynamanın belirtilen kas yapısı üzerindeki uzun vadeli etkilerini araştırdı. Bulgular, ragbi oynamanın ve ragbiye özgü antrenmanların uzun vadede BFlh PMS'de artışa ve BFlh FL/KE ve KF/KE kas hacmi oranlarında düşüşe yol açtığını göstermektedir. Alışılmış ragbi antrenmanı ve maç oynama, HSI riskini artırabilecek KF ve KE'de yapısal ve morfolojik değişikliklere yol açar. Uygulayıcılar, ragbi oyuncularında HSI riskini azaltmak için uzun vadeli hamstring ön rehabilitasyon eğitimi vermelidir. Bu tezin ikinci deneysel çalışması (beşinci bölüm), biceps femoris uzun baş fasikülü uzunluğu (BFlh FL), tek ayaklı sıçrama mesafesi, hamstringlerin maksimal eksantrik kuvveti ve tek ayaklı hamstring köprü testi (SLHB) performansı dahil olmak üzere HSI'lerin risk faktörlerinde futbola özgü yorgunluk kaynaklı değişiklikleri incelemeyi amaçlamıştır. Sonuçlar, simüle edilmiş bir futbol maçının doksan dakikasından hemen sonra SLHB performansında ve maksimal eksantrik hamstring kuvvetind önemli düşüşler olduğunu ortaya koymuştur (TSAFT90). Ancak bu çalışmada, TSAFT90'ın yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışmasının hemen ardından BFlh FL ve tek ayaklı sıçrama mesafesinde herhangi bir önemli değişiklik gözlemleyemedik. Sonuç olarak, bu çalışma uygulayıcılarda eksantrik gücü ve SLHB performansını iyileştirmek için güçlü kanıtlar sağladı.
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is the investigation of structural muscle parameters (i.e., fascicle length (FL) and passive muscle stiffness (PMS)) of the biceps femoris long head (BFlh) due to their relationship with hamstring injuries in sports. Chapters two, four and five contain two original experimental studies and one systematic review with meta-analysis focusing on the topic above. A further systematic review and meta-analysis investigating the effects of resistance training modalities on the upper extremity muscles' morphology was formed chapter three of the thesis. In the first systematic review with meta-analysis (chapter two), studies investigating the effects of eccentric training, including the Nordic hamstring exercise, have been screened and investigated based on the BFlh FL based on ultrasound assessment methods. The systematic review's findings indicated that eccentric training showed a large effect size on increasing the BFlh FL when it was measured using the trigonometric equation method. However, eccentric exercise did not largely increase the BFlh FL when measured using the manual linear extrapolation method or panoramic ultrasound scanning. Conclusions of the meta-analysis highlight that a“gold standard”measurement method is needed for comparable results between the studies investigating the effects of eccentric exercise on the BFlh FL. The systematic review – meta-analysis of morphological effects of exercise on the upper limb muscles found that various exercise types induced large effect sizes on increasing muscle size in distinct upper extremity muscles. At least four weeks of training were necessary to induce the forementioned hypertrophic responses. The first experimental study of this thesis (chapter four) compared the BFlh muscle structural parameters and knee extensors (KE) and knee flexors (KF) muscle volume ratios between rugby players and physically active non-athlete controls to explore the long-term effects of playing rugby on the mentioned muscular structure. The findings demonstrate that playing rugby and rugby-specific training led to increased BFlh PMS and lower BFlh FL/KE and KF/KE muscle volume ratios in the long term. Habitual rugby training and match-play lead to structural and morphological alterations in the KF and KE that may increase HSIs risk. Practitioners should administer long-term hamstring pre-habilitation training to reduce HSI risk in rugby players. The second experimental study of this thesis (chapter five) aimed to examine football-specific fatigue-induced alterations in risk factors of the HSIs, including biceps femoris long head fascicle length (BFlh FL), single-leg hop distance, hamstrings' maximal eccentric strength, and single-leg hamstring bridge test (SLHB) performance. Outcomes revealed significant decrements in SLHB performance and maximal eccentric hamstring strength immediately after ninety minutes of a simulated football match (TSAFT90). However, in this study, we could not observe any significant change in the BFlh FL and single-leg hop distance immediately after half-time and full-time of the TSAFT90. In conclusion, this study provided strong evidence for improving eccentric strength and SLHB performance in practitioners.