Adölesan futbolculara uygulanan motor imgeleme ve hareketin gözlemlenmesi temelli pliometrik eğitimin vastus lateralis ve biseps femoris kas mimarisi üzerindeki etkileri
The effects of motor imagery and action observation-based plyometric training on vastus lateralis and biceps femoris muscle architecture of adolescent soccer players
  1. Tez No: 804969
  2. Yazar: MURAT EMİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Alt ekstremite kas-tendon yaralanmaları adölesan futbolcularda en sık görülen yaralanmalardır. Pliometrik eğitim (PE) ile kas fonksiyonunun geliştiği bilinse de nörobilim temelli PE'nin kasın makroskobik yapısı üzerindeki etkileri belirsizdir. Bu araştırmanın primer amacı, motor imgeleme ve hareketin gözlemlenmesi (Mİ+HG) temelli PE'nin vastus lateralis (VL) ve biseps femoris uzun başı (BFub) kaslarının penasyon açısı (PA), kas kalınlığı (KK) ve lif uzunluğu (LU) üzerindeki etkilerini incelemekti. İkincil amaç, eğitimin tek adım sıçrama performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmekti. Otuz altı sağlıklı adölesan futbolcu (yaş: 13,91±1,05 yıl; boy uzunluğu: 162,22±10,20 cm; vücut ağırlığı: 52,09±8,33 kg) rastgele PE (n=17) ya da kontrol (n=19) grubuna atandı. Her iki gruptaki sporcular rutin antrenman programlarına devam etti. PE grubundaki sporcular ayrıca 8 hafta süresince, haftada 3 seans eğitim aldı. Eğitim 10 farklı egzersizden ve toplamda 3480 sıçrama aktivitesinden oluştu. Sporcular hazırlanan videoları izledi ve sıçradıklarını düşündü. Kas görüntüleri Soundcam mobil ultrason probu kullanılarak alındı ve daha sonra MicroDicom (V 2022.2 Bulgaristan) yazılımıyla analiz edildi. Her iki taraf sıçrama performansını değerlendirmek için tek adım sıçrama testi kullanıldı. Çıktılar başlangıçta, 4, 8 ve 12. haftalarda değerlendirildi. Kontrol grubundaki sporcuların kas mimarisi parametrelerinde sekiz hafta boyunca anlamlı değişiklik yoktu (p>0.05). VL PA eğitim grubunda dominant (ortalama fark =2,40±3,45°; p=0,01) ve nondominant tarafta (ortalama fark=3,32±3,75°; p=0,01) dördüncü haftada daha yüksekti. Benzer olarak, dominant (ortalama fark=0,15±0,19 cm; p=0,03) ve nondominant taraf (ortalama fark=0,24±0,23; p=0.01) VL KK'de anlamlı artış vardı. Dominant taraf BFub KK dışında (ortalama fark=0,21±0,31 cm; p=0,03), VL LU ve diğer BFub kas mimari parametrelerinde her iki tarafta da değişiklik yoktu (p>0,05). Nondominant taraf VL KK ile dominant taraf BFub KK'deki artışlar 4. ve 8. haftanın sonunda kontrol grubuna kıyasla eğitim grubunda daha yüksekti (p0,05). Bu araştırma, Mİ+HG temelli PE'nin kas mimarisini geliştirdiğine yönelik ilk kanıtları sunar. Gelecek araştırmaların yaralanmaya sahip sporcularda ve nörogörüntüleme araçları kullanılarak yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lower limb muscle-tendon injuries are the most common injuries in adolescent soccer players. Although it is known that plyometric training (PT) improves muscle function, the effects of neuroscience-based PT on the muscle macroscopic structure are unclear. The primary aim of this study was to examine the effects of motor imagery and action observation-based (MI+AO) PT on the pennation angle (PA), muscle thickness (MT), and fiber length (FL) of the vastus lateralis (VL) and biceps femoris long head (BFlh). The secondary aim was to evaluate the effects of training on jump performance. Thirty-six healthy adolescent soccer players (age: 13.91±1.05 years, height: 162.22±10.20 cm, weight: 52.09±8.33 kg) were randomly assigned to PT (n=17) or control (n=19) groups. Athletes in both groups continued their routine training programs. PT group also participated in 3 sessions of training per week for 8 weeks. The PT consisted of 10 different exercises and a total of 3480 jumps. Athletes watched the prepared videos and imagined jumping. Muscle images were taken using the Soundcam mobile ultrasound probe, and then analyzed with MicroDicom (V 2022.2 Bulgarian) software. The single step jump test was used to evaluate both sides jump performance. Outcomes were assessed at baseline, 4, 8, and 12 weeks. There was no significant change in the muscle architecture parameters in the control group during 8 weeks (p>0.05). The VL PA was higher on the dominant (mean difference=2.40±3.45°, p=0.01), and non-dominant side (mean difference=3.32±3.75°, p=0.01) in the PT group at week 4. Similarly, there was a significant increase in dominant (mean difference=0.15±0.19 cm, p=0.03) and non-dominant side (mean difference=0.24±0.23 cm, p=0.01) VL MT. Except for the dominant side BFlh MT (mean difference=0.21±0.31 cm, p=0.03), there were no changes in VL FL, and other BFlh muscle architectural parameters on both sides (p>0.05). The increases in non-dominant side VL MT and dominant side BFub MT were higher in the training group compared to the control group at the end of the 4th and 8th weeks (p0.05). This research provides the first evidence that MI+HG-based PE improves muscle architecture. It is recommended that future research be conducted in injured athletes and using neuroimaging tools.