Türkiye'de hibrit tehditlerin ve asimetrik savaş stratejilerinin politik psikolojik analizi
Political psychological analysis of hybrid threats and asymmetric warfare strategies in Türkiye
  1. Tez No: 996226
  2. Yazar: TALHA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI KELKİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hibrit tehditlerin ve asimetrik savaş stratejilerinin politik psikolojik analizi yapılarak güvenliği nasıl, ne şekilde dönüştürdüğü incelenmektedir. Temel varsayım şudur: Türkiye'nin bugün karşı karşıya kaldığı tehditler sadece klasik güvenlik sorunları çerçevesinde açıklanmaya çalışılan istihbarat kapasitesi, sınır güvenliği, askeri güç vb. unsurlarıyla değil, toplumun devlete olan güveni ve buna bağlı olarak geleceğe dair algısı, aidiyet hissi, korku seviyesi gibi çok taraflı etmenlerle incelenmesi ve açıklanması gereken unsurlardır. Bu unsurlar, literatürde hibrit tehdit olarak kavramsallaştırılmış, birbirinden farklı araçların aynı anda ve koordineli biçimde kullanıldığı stratejilerle ortaya çıkar. Çalışmada hibrit tehdit; terör saldırıları, paramiliter aktörler, dezenformasyon kampanyaları, toplumsal kutuplaşmayı derinleştiren algı operasyonları, ekonomik manipülasyon girişimleri, siber saldırılar, göç ve demografik baskı, inanç-kimlik üzerinden bölme çabaları ve ulusal kurumların meşruiyetini aşındırma çabalarının eş zamanlı kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Asimetrik savaş; genellikte devlet dışı aktörlerin uyguladığı, güçlü taraf ve zayıf taraf arasında var olan dengesizliğin belirleyici olduğu bir çatışma biçimi olarak tanımlanmaktadır. Politik psikoloji; bireylerin ve toplumların politik olaylar karşısındaki düşünce, duygu ve davranışlarını psikolojik süreçler bağlamında inceleyen disiplinler arası bir alan olarak tanımlanmaktadır. Çalışma hibrit tehditleri ve asimetrik savaş stratejilerini açıklarken politik psikolojik perspektifi merkeze alır. Bu perspektif, bireylerin ve grupların politik bağlamda nasıl dönüştüğünü, nasıl hissettiğini ve nasıl tepki verdiğini analiz eder. Politik psikoloji ayrıca korku, güven, aidiyet, umut, öfke, travma gibi duyguların ve algıların siyasal davranışa nasıl dönüştüğünü inceler. Bu noktadan hareketle çalışmanın özgünlüğü Türkiye'nin hibrit ve asimetrik savaş deneyimine politik psikolojiyi uygulamasıdır. Örneğin; bir terör eyleminin yalnızca güvenlik zafiyeti olarak değil, aynı zamanda hangi duygusal havaya sebep olduğu, bu havanın devlete olan güveni nasıl etkilediği, aynı zamanda bunun gelecekteki toplumsal dayanaklılık üzerinde nasıl bir etki bırakabileceği açısından irdelenmesidir. Bu amaçla sekiz kritik olay incelenmiştir. Her bir olay sadece“Ne oldu?”sorusuyla değil, 'Toplum ne hissetti ve bu his nasıl yönlendirildi?'' sorusuyla değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda vaka analizlerinden yola çıkılarak geleceğe dair ne yapılabileceğine dair fikirler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how hybrid threats and asymmetric warfare strategies transform the concept of security in Türkiye by conducting a political psychological analysis. The fundamental assumption of the study is that the threats Türkiye faces today cannot be explained solely through traditional security parameters such as intelligence capacity, border security, or military power. Instead, they must be analyzed through multidimensional factors such as public trust in the state, perceptions of the future, sense of belonging, and levels of fear. These variables correspond to what the literature conceptualizes as hybrid threats, defined as strategies in which multiple, diverse instruments are used simultaneously and in a coordinated manner. In this study, hybrid threats are defined as the simultaneous use of terrorist attacks, paramilitary actors, disinformation campaigns, perception operations that deepen social polarization, economic manipulation attempts, cyber-attacks, migration and demographic pressure, efforts to divide society along religious-ethnic lines, and attempts to undermine the legitimacy of national institutions. Asymmetric warfare is defined as a form of conflict typically employed by non-state actors, in which the imbalance of power between the strong and the weak is the determining dynamic. Political psychology is defined as an interdisciplinary field that examines how individuals and societies think, feel, and behave in response to political events and processes. The study places political psychological analysis at the center of explaining hybrid threats and asymmetric strategies. This perspective examines how individuals and groups are transformed within political contexts, how they feel, and how they react. Political psychology also explores how emotions and perceptions such as fear, trust, belonging, hope, anger, and trauma shape political behavior. In this sense, the originality of the study lies in applying political psychology to Türkiye's experience with hybrid and asymmetric warfare. For example, a terrorist attack is analyzed not only as a security breach but also in terms of the emotional atmosphere it produces, how this atmosphere affects trust in the state, and what long-term impact it may have on societal resilience. For this purpose, eight critical events were examined. Each event was evaluated not only with the question“What happened?”, but also with the question“How did society feel, and how were these feelings directed?”. At the end of the study, based on the case analyses, an attempt was made to offer ideas on what could be done in the future.