2023 Kahramanmaraş depremi sonrasında hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ve ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilance and secondary traumatic stress levels of nurses after the 2023 Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 996227
  2. Yazar: ÖZLEM TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ve ikincil travmatik stres düzeylerini belirlemek; bu değişkenler arasındaki ilişkiyi, sosyodemografik ve mesleki faktörlere göre farklılıkları incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu değişkenlerin bireylerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve çocuk sahibi olma gibi kişisel özellikleri ile görev yapılan klinik birimi, afet eğitimi almış olma durumu, mesleki kıdem süresi ve afet deneyimi gibi mesleki faktörler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Psikolojik dayanıklılık, bireyin stresli ve travmatik durumlarla başa çıkabilme kapasitesi; ikincil travmatik stres ise başkalarının travmalarına dolaylı maruz kalma sonucu ortaya çıkan belirtiler bütünü olarak ele alınmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerle yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yürütülmüş, veri toplamada Anket Formu, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, psikolojik dayanıklılığın genel stres düzeyini negatif yönde yordadığını, ancak“ihlal”alt boyutu ile dayanıklılık alt boyutları arasında pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Yaş, eğitim, medeni durum gibi sosyodemografik değişkenler psikolojik dayanıklılığı; çalışılan klinik ve afet yaşantısı gibi mesleki değişkenler ise ikincil travmatik stresi anlamlı biçimde etkilemiştir. Sonuç olarak, psikolojik dayanıklılık genel stresle baş etmede koruyucu olsa da, yüksek özveri bazı travmatik belirtileri artırabilmektedir. Bu bağlamda, hemşirelere yönelik empati yönetimi, afet hazırlığı ve örgütsel destek içeren çok boyutlu müdahale programları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of psychological resilience and secondary traumatic stress among nurses after the 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake, and to examine the relationship between these variables as well as their differences according to sociodemographic and occupational factors. In addition, it was analyzed whether these variables differed significantly in terms of personal characteristics such as age, gender, marital status, educational level, and having children, and occupational factors such as the clinical unit of employment, having received disaster training, length of professional seniority, and disaster experience. Psychological resilience was defined as the individual's capacity to cope with stressful and traumatic situations, while secondary traumatic stress was considered as a set of symptoms resulting from indirect exposure to the traumas of others. The research was carried out with nurses working at Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital through face-to-face survey methods, and data were collected using a Questionnaire Form, the Psychological Resilience Scale, and the Secondary Traumatic Stress Scale. The findings revealed that psychological resilience negatively predicted the overall stress level, but there were positive relationships between the“intrusion”sub-dimension and the sub-dimensions of resilience. Sociodemographic variables such as age, education, and marital status significantly affected psychological resilience, whereas occupational variables such as the clinical unit and disaster experience significantly influenced secondary traumatic stress. As a result, although psychological resilience is protective in coping with general stress, high dedication may increase some traumatic symptoms. In this context, multidimensional intervention programs including empathy management, disaster preparedness, and organizational support for nurses are recommended.