Şer'iyye sicillerine göre XVII. yüzyılın ikinci yarısında Karaferye
Veria in the second half of the seventeenth century according to sharia court records
  1. Tez No: 996266
  2. Yazar: ERİM VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAÇAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Şehirler, çeşitli özellikleri ile sosyoloji, tarih, coğrafya gibi farklı bilimlerin konusu olmuştur. 20.yy.da gelişmeye başlayan şehir tarihi çalışmaları, kendine ait kavram ve yöntemleri ile ayrı bir disiplin olarak gelişimini sürdürmektedir. Son dönemlerde şehir tarihi çalışmalarında konuların iktidar, patronaj, temsil, sosyal kontrol, şehir kimliği, mekânın kullanımı ve gündelik hayat çerçevesinde ele alındığı gözlenmektedir. Çalışmada bu bağlamda arşiv kaynakları temel alınarak Karaferye şehrinin 1650-1700 yılları arasını kapsayan tarihi incelenecektir. Şehrin mekânsal analizi, idari ve ticari fonksiyonları, kamu hizmetleri, sosyal ve kültürel yaşam ve etnik yapı gibi çeşitli konularda Karaferye ve sakinleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities have been the subject of various sciences such as sociology, history, and geography with their diverse characteristics. The studies of urban history, which began to develop in the 20th century, continue to evolve as a separate discipline with its own concepts and methods. In recent periods, it has been observed that topics in urban history studies are addressed within the framework of power, patronage, representation, social control, urban identity, the use of space, and daily life. In this context, the study will examine the history of the city of Karaferye between 1650 and 1700, based on archival sources. Various aspects such as the spatial analysis of the city, its administrative and commercial functions, public services, social and cultural life, and ethnic structure will be considered in relation to Karaferye and its inhabitants.