Güvene dayalı bir işlem türü olarak alacağın teminat amaçlı temliki
Assignment of a claim for security purposes as a transaction based on trust
- Tez No: 996306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün ekonomik koşulları, kredi veren alacaklıları, kredi alan borçlulara karşı kanunda düzenlenen teminatlardan farklı nitelikte güvence arayışına itmiştir. Yüksek enflasyonun paranın değerini düşürmesi, alacaklıların alacaklarını tahsil etmesini güçleştirirken; borçlular açısından da mevcut teminat araçlarının yetersizliği yeni arayışları gündeme getirmiştir. Bu bağlamda, uygulamada hem alacaklıya hem de borçluya esneklik sağlayan teminat amaçlı inançlı işlemler, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İnançlı işlemler, taraflar arasındaki güven unsuruna dayanmakla birlikte, bu güvenin zamanla zedelenmesi teminat amacından sapmalara ve ek hukuki uyuşmazlıklara yol açabilmektedir. Bu tezde, güvene dayalı bir işlem türü olarak teminat amaçlı alacağın temliki kurumu hem borçlar hukuku hem de ispat hukuku bakımından incelenmiştir. Çalışmanın amacı, teminat amaçlı inançlı devirlerin hukuki niteliğini, unsurlarını ve geçerlilik koşullarını açıklamak, uygulamada karşılaşılan görüş ayrılıklarını değerlendirmek ve bu kurumun taraflara sağladığı avantajlar ile doğurabileceği riskleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The economic conditions of the modern era have compelled creditors to seek forms of security beyond those explicitly regulated by statutory law in order to safeguard their claims against debtors. The devaluation of money caused by high inflation has rendered the recovery of receivables increasingly difficult for creditors, while the inadequacy of existing security instruments has prompted debtors to explore alternative mechanisms. In this context, fiduciary transactions established for security purposes have become widely utilized in practice, as they offer flexibility to both creditors and debtors. Although such transactions are fundamentally based on mutual trust between the parties, the erosion of this trust over time may lead to deviations from the intended security purpose and give rise to further legal disputes. This thesis examines the assignment of receivables for security purposes as a form of fiduciary transaction, from the perspectives of both the law of obligations and the law of evidence. The objective of the study is to analyze the legal nature, essential elements, and validity requirements of fiduciary transfers established for security purposes, to evaluate the differing judicial and doctrinal interpretations encountered in practice, and to present the