İnsan hakları perspektifinden nefret söylemi: Temeli, niteliği ve sınırları
Hate speech from a human rights perspective: Its basis, nature and limits
- Tez No: 996305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN BARIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İfade özgürlüğü, demokratik toplumların ilerlemesi ve bireyin kendini gerçekleştirmesi bakımından kurucu bir değere sahiptir. Ancak nefret söylemine yönelik getirilen sınırlamalar, korunan hukuki değer ile ifade özgürlüğü arasındaki hassas denge sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu doktora tezi, nefret söylemi kavramını ve sınırlarını inceleyerek hem kuramsal altyapısını ele almakta hem de mevcut düzenlemelerin ve yargısal uygulamaların ifade özgürlüğünün hareket alanını daraltma riskini tartışmaya açmaktadır. Çalışmada, nefret söylemi tanımındaki belirsizliklerin ve düzenlemelerde yer alan yoruma açık ifadelerin yargısal uygulamada yol açtığı sorunlar ile bu düzenlemelerin etkinliği ve tarafsızlığına ilişkin tartışmalar da ele alınmıştır. Birleşmiş Milletler komitelerinin kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve ulusal mahkeme kararları ışığında yapılan incelemede, nefret söylemiyle mücadele amacıyla geliştirilen kriterlerin zaman zaman geniş yorumlandığı; bunun da şok edici veya rahatsız edici fikirlerin ifade edilmesini zorlaştıran bir iklim yaratabileceği tartışılmıştır. Bu doğrultuda tez, nefret söylemi sebebiyle ifade özgürlüğüne yapılacak ceza hukuku müdahalesinin ancak şiddeti teşvik eden ve somut tehlike doğuran ifadelerle sınırlı tutulması gerektiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression constitutes a foundational value for the advancement of democratic societies and for individual self-realization. Nevertheless, restrictions introduced in the name of combating hate speech raise a persistent tension between the protection of certain legal interests and the preservation of expressive freedom. This doctoral thesis examines the concept and boundaries of hate speech by addressing its theoretical foundations while critically assessing the extent to which existing legal regulations and judicial practices risk unduly narrowing the scope of protected expression. The study explores the difficulties arising from the indeterminate nature of hate speech definitions and from the broad interpretative discretion embedded in relevant legal frameworks. It further evaluates ongoing debates concerning the effectiveness and neutrality of such regulations. Through an analysis of the jurisprudence of United Nations treaty bodies, the European Court of Human Rights, and national courts, the thesis demonstrates that the criteria developed to combat hate speech are at times applied expansively. Such broad interpretations may contribute to an environment in which controversial, disturbing, or unpopular ideas become increasingly difficult to express.