Türkiye'nin siyasi hayatında Türk-İslam sentezi(1950-2002)
Turkish-Islamic synthesis in the Turkish political life (1950-2002)
- Tez No: 996307
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türk-İslam sentezi, tarihsel süreç içerisinde Türklerin İslamiyet'i kabul etmesiyle oluşmaya başlayan, Selçuklu ve bilhassa Osmanlı Devleti döneminde gelişerek, Türk milleti ile İslam dininin kaynaşarak bir millet/ kültür oluşturdukları düşüncesine dayanmaktadır. Türk-İslam sentezi, Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet Türkiye'sine intikal ederek, yeni kurulan Türk devletini; fikri, kültürel, toplumsal ve siyasi yönden etkilemiş bir ideolojidir. Türkiye Cumhuriyeti'nde çok partili siyasi hayata geçilmesinin akabinde dönemin şartları gereği farklı ideolojilerin düşünce ve siyaset hayatında temsili, tek parti dönemine kıyasla mutedil bir laiklik politikası izlenmesi, dini alanda yapılan açılımlar, milliyetçi muhafazakâr kesimin kurduğu teşekküller ve yayın faaliyetleri, antikomünizm politikası gibi saikler, Türk-İslam sentezinin de yeniden gündeme gelmesini sağlamıştır. 1960'lı yıllarda yükselen sol hareketler ve komünizmle mücadele stratejileri, Adalet Partisi'nin milliyetçi muhafazakâr politikaları, 1960'lı yılların sonlarında kurulan Aydınlar Kulübü gibi Türk-İslam terkibini yansıtan derneklerin ortaya çıkması ve daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi adını alacak olan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Türk-İslam sentezine yönelmesi sentez ideolojisinin önemini arttırmıştır. 1970'li yıllarda Türk-İslam sentezi ideolojisini sivil alanda temsil eden Aydınlar Ocağı, sentez ideolojisinin düşünce ve siyaset hayatında etkisinin artmasında rol oynamıştır. Bu dönemde Milliyetçi Cephe Hükümetlerinde sentez ideolojisi devlet politikalarına yansımıştır. Çalışmamızda ele aldığımız üzere Türk-İslam sentezi, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinin akabinde MGK döneminde devlet politikalarına yansımış, Anavatan Partisi iktidarı döneminde de yalnızca fikir hayatını değil, siyasi hayatı da etkilemiştir. 1990'lı yıllarda dönemin iç ve dış şartları gereği Türk-İslam sentezinin siyasi hayatta etkisi azalmakla birlikte düşünce hayatındaki önemi devam etmiştir. Çalışmamızda, Türk-İslam sentezi ideolojisinin 1950-2002 döneminde Türk siyasi hayatına etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish-Islamic synthesis, which began to take shape with the Turks' adoption of Islam throughout history and developed during the Seljuk and especially the Ottoman Empire periods, is based on the idea that the Turkish nation and the Islamic religion merged to form a nation/culture. The Turkish-Islamic synthesis is an ideology that has influenced the newly established Turkish state in terms of its ideology, culture, society, and politics, passing from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey. Following the transition to a multi-party political system in the Republic of Turkey, several factors including the representation of diverse ideologies in intellectual and political life under the conditions of the period; the adoption of a more moderate approach to secularism compared to the single-party era; the liberalization of the religious sphere; the organizational activities and publications of nationalist conservative groups; and the implementation of anti-communist policies brought the Turkish-Islamic synthesis back onto the agenda. The rise of leftist movements in the 1960s and the strategies developed to counter communism; the nationalist-conservative policies of the Justice Party; the emergence of associations reflecting the Turkish-Islamic synthesis, such as the Intellectuals Club established in the late 1960s; and the shift of the Republican Villagers Nation Party—later renamed the Nationalist Movement Party—toward the Turkish-Islamic synthesis all contributed to increasing the prominence of this ideological framework. In the 1970s, the Intellectuals' Association (Aydınlar Ocağı), which represented the Turkish–Islamic synthesis in the civil sphere, played a significant role in increasing the influence of this ideology in both intellectual and political life. During this period, the synthesis was also reflected in state policies under the Nationalist Front governments. As discussed in this study, the Turkish–Islamic synthesis was reflected in state policies during the National Security Council period following the September 12, 1980 military intervention. During the rule of the Motherland Party, it influenced not only intellectual life but also political life. In the 1990s, due to the internal and external conditions of the period, the influence of the Turkish–Islamic synthesis in political life declined, although its importance in intellectual life persisted. This study examines the impact of the Turkish–Islamic synthesis ideology on Turkish political life between 1950 and 2002.