Pediatrik hastalarda hastane kaynaklı kan akımı enfeksiyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hospital-acquired bloodstream infections in pediatric patients
  1. Tez No: 996342
  2. Yazar: MEHMET KUMRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE METİN AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 2020–2024 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesinde gelişen hastane kaynaklı kan akımı enfeksiyonlarının (HKKAE) etiyolojik dağılımı, antibiyotik direnç profilleri, risk faktörleri ve mortalite ile ilişkili belirleyicilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya HKKAE tanısı alan 1 ay–18 yaş arası toplam 152 pediatrik hasta dâhil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, invaziv girişim öyküleri, laboratuvar parametreleri, kültürde izole edilen mikroorganizmalar ve direnç profilleri retrospektif olarak incelendi. Mortalite analizinde 30 günlük süre erken mortalite olarak tanımlandı. Bulgular: Hastaların 84'ü (%55,3) erkek ve 68'i (%44,7) kız olup ortanca yaş 22,5 aydı. Olguların 81'i çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenmekteydi (%53,3). En sık uygulanan invaziv girişimler; 112 hastada santral venöz kateter kullanımı (%73,7), 85 hastada entübasyon/trakeostomi (%55,9), 75 hastada üriner sonda (%49,3) ve 39 hastada total parenteral beslenme (%25,7) olarak belirlendi. Toplam 152 kan kültürü izolatının 89'u gram negatif (%58,6), 39'u mantar (%25,7) ve 24'ü gram pozitif mikroorganizmalardan (%15,8) oluşuyordu. En sık izole edilen tür, 38 izolasyonla Klebsiella pneumoniae idi (%42,7). K. pneumoniae izolatlarında GSBL oranı yıllara göre %70–100 arasında değişirken, Acinetobacter baumannii izolatlarında karbapenem direnci %100 olarak saptandı. Genel mortalite 34 hastada (%22,4), erken (30 günlük) mortalite ise 24 hastada (%15,8) gelişti. Mortalite; yoğun bakımda izlem (p<0,001), entübasyon (p=0,005), üriner sonda (p<0,001) ve geçici SVK kullanımı (p=0,029) ile anlamlı ilişkili bulundu. CRP yüksekliği mortalite grubunda daha sık görülmesine karşın regresyon analizinde bağımsız belirteç değildi. Regresyon analizde yalnızca trombositopeni (<150.000/mm³) bağımsız risk faktörü olarak saptandı ve genel mortalite riskini 3,63 kat, erken mortalite riskini 5,54 kat artırdığı belirlendi. Sonuç: Pediatrik HKKAE olgularında gram negatif bakteriler, özellikle dirençli K. pneumoniae suşları baskın etkenlerdir ve mortalite riski bu türlerde belirgin olarak yüksektir. Mortaliteyi öngörmede trombositopeni en güçlü bağımsız belirleyici olup, erken risk değerlendirmesi ve klinik yönetimde dikkatle izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the etiological distribution, antibiotic resistance profiles, risk factors, and mortality-related predictors of hospital-acquired bloodstream infections (HABSI) in pediatric patients hospitalized at the Pediatric Clinic of Necmettin Erbakan University between 2020 and 2024. Methods: A total of 152 pediatric patients aged 1 month–18 years diagnosed with HABSI were included. Demographic characteristics, clinical findings, invasive procedures, laboratory parameters, isolated microorganisms, and antimicrobial resistance patterns were retrospectively analyzed. Mortality occurring within 30 days after the positive blood culture was defined as early mortality. Results: Of the patients, 84 were male (55.3%) and 68 were female (44.7%), with a median age of 22.5 months. Eighty-one patients (53.3%) were followed in the pediatric intensive care unit. The most common invasive procedures were central venous catheterization in 112 patients (73.7%), endotracheal intubation/tracheostomy in 85 (55.9%), urinary catheterization in 75 (49.3%), and total parenteral nutrition in 39 (25.7%). Among 152 blood culture isolates, 89 were gram-negative bacteria (58.6%), 39 were fungi (25.7%), and 24 were gram-positive bacteria (15.8%). The most frequently isolated pathogen was Klebsiella pneumoniae, identified in 38 isolates (42.7%). ESBL positivity in K. pneumoniae varied between 70–100% across years, while carbapenem resistance in Acinetobacter baumannii was detected in 100% of isolates. Overall mortality occurred in 34 patients (22.4%), and early (30-day) mortality in 24 patients (15.8%). Mortality was significantly associated with intensive care unit admission (p<0.001), intubation (p=0.005), urinary catheterization (p<0.001), and temporary central venous catheter use (p=0,029). Although CRP elevation was more frequent among non-survivors, it did not remain an independent predictor in multivariate analysis. Only thrombocytopenia (<150,000/mm³) was identified as an independent risk factor, increasing overall mortality risk 3.63-fold and early mortality risk 5.54-fold. Conclusion: Gram-negative bacteria—particularly drug-resistant K. pneumoniae strains—were the predominant causative agents of pediatric HABSI and were associated with higher mortality. Thrombocytopenia emerged as the strongest independent predictor of mortality and should be closely monitored in early risk stratification and clinical management.