Türkiye'de COVİD-19 salgın dönemi çerçevesinde kart ile yapılan harcamaların değerlendirilmesi
An evaluation of card-based expenditures in Turkey during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 996349
  2. Yazar: BURCU ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 salgın döneminin Türkiye'de tüketici davranışları ve kartlı ödeme sistemleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Salgın sürecinde uygulanan kısıtlamalar, sosyal mesafe önlemleri ve dijitalleşmenin hız kazanması, bireylerin ödeme alışkanlıklarında önemli değişimlere yol açmıştır. Çalışmada banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart kullanımı salgın öncesi ve sonrası dönemler karşılaştırmalı olarak ele alınmış; kartlı harcamaların sektörel dağılımı, işlem adetleri ve tutarları Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri ile birlikte değerlendirerek yorumlanmıştır. Ayrıca, salgın döneminde artış gösteren temassız ödemeler, e-ticaret ve dijital bankacılık uygulamalarının tüketici tercihleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, COVID-19 salgınının Türkiye'de nakit kullanımını azaltıp kartlı ve temassız ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmasını hızlandırdığını ve tüketim alışkanlıklarında kalıcı dönüşümlere sebep olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the COVID-19 pandemic on consumer behavior and card-based payment systems in Türkiye. The restrictions implemented during the pandemic, social distancing measures, and the acceleration of digitalization led to significant changes in individuals' payment habits. In this context, the use of debit cards, credit cards, and prepaid cards was analyzed comparatively for the periods before and after the pandemic. The sectoral distribution of card-based expenditures, transaction volumes, and transaction amounts were interpreted by being integrated with data obtained from the Interbank Card Center (BKM). In addition, the effects of the increased use of contactless payments, e-commerce, and digital banking applications during the pandemic on consumer preferences were evaluated. In light of the findings, it is revealed that the COVID-19 pandemic reduced cash usage in Türkiye, accelerated the widespread adoption of card-based and contactless payment methods, and led to permanent transformations in consumption habits.