Türk siyasi hayatında Yusuf Hikmet Bayur
Yusuf Hikmet Bayur in Turkish political life
- Tez No: 996373
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Yusuf Hikmet Bayur'un gerçek anlamda siyasetle ilgilenmesi Millî Mücadele yıllarında Ankara'ya gelmesi ile başlamıştı. Bir vatansever olarak mücadeleye dahil olması da bu tarihlerde olmuştu. Burada Mustafa Kemal Atatürk'ün ilgisini çekmesi ile birtakım vazifelerde yer almasına vesile olmuştu. İki dönem Atatürk'ün genel sekreterliğini yapmıştı. Bayur'u bir vatansever olmak dışında ön plana çıkaran en önemli nedenlerden biri de iyi eğitimli ve iyi bir Fransızca konuşabiliyor olmasıydı. Bu yönü onu 1922'de Yusuf Kemal Tengirşek'in Avrupa seyahatine tercüman olarak dahil olmasını sağlamıştı. Aynı zamanda Nutuk yazılırken Atatürk tarafından belgelerin tespitinde de görevlendirilmişti. Siyasetle ilgilenirken aynı zamanda çeşitli vazifelerini de sürdürmüştü. Bunlardan en önemlisi de 1928'de Kabil Büyükelçiliği yapmasıydı. Dönemin dış ilişkileri için önemli bir vazife üstlenen Bayur, buradaki görevi sırasında yaptığı derin araştırmaları sonucu üç ciltlik Hindistan Tarihi eserini yazmıştı. 1933 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili seçilmesi siyasi hayatının miladı olmuştu. Atatürk'ün partisi diye girdiği CHP'den Atatürk'ün ölümünden yaklaşık on yıl sonra tasfiye edilmesi ile yoluna kendi partisi olan Millet Partisi ile devam etmişti. İdeallerine sıkıca bağlı olduğunu bildiğimiz Hikmet Bayur'un bu parti altında da barınamadığı görülmektedir. 1954'ten itibaren siyasete bağımsız adaylıkları ile devam edip aynı zamanda Meclisin sivri dilli siyasetçisi olarak ününü korumuştu. Bu serüvende daima eleştirdiği kadar eleştiri de almış ve bunu iyi bir idare için gerektiğine inandığını sıkça dile getirmişti.
Özet (Çeviri)
Yusuf Hikmet Bayur's true involvement in politics began with his arrival in Ankara during the National Struggle. His involvement in the struggle as a patriot also took place during this period. Here, catching the attention of Mustafa Kemal Atatürk led to his involvement in various duties. He served as Atatürk's secretary-general for two terms. One of the most significant reasons that set Bayur apart, aside from being a patriot, was his excellent education and his ability to speak fluent French. This skill enabled him to join Yusuf Kemal Tengirşek's trip to Europe as an interpreter in 1922. Additionally, Atatürk tasked him with identifying documents during the writing of Nutuk. While engaging in politics, he also continued to fulfill various duties. The most significant of these was his role as the Ambassador to Kabul in 1928. Bayur, who undertook an important duty for the foreign relations of the period, wrote the three-volume Indian History as a result of the deep research he conducted during his duty there. His election as a Member of Parliament for Manisa from the Republican People's Party in 1933 marked the beginning of his political career. He entered the CHP, which he thought was Atatürk's party, and after it was purged approximately ten years after Atatürk's death, he continued on his path with his own party, the Millet Party. It is seen that Hikmet Bayur, who we know to be firmly committed to her ideals, cannot survive under this party either. From 1954 onward, he continued his political career as an independent candidate while maintaining his reputation as a sharp-tongued politician in Parliament. Throughout this journey, he was as much criticized as he was critical, often expressing his belief that this was essential for good governance.