4 MAT öğretim modelinin Fen Bilimleri dersinde kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi: Kuvvet ve Enerji ünitesi
The effect of the use of the 4MAT teaching model in Science lessons on students' academic achievement: The Force and Energy unit
  1. Tez No: 996378
  2. Yazar: FİLİZ DENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ARSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4MAT öğretim modelinin 7. sınıf Fen Bilimleri dersi“Kuvvet ve Enerji”ünitesinde kullanılmasının, öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenme kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Van ili merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda öğrenim gören toplam 37 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama öncesinde, hem deney hem de kontrol gruplarındaki öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen“Kuvvet ve Enerji Başarı Testi”ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama aşamasında, deney grubuna 4MAT öğretim modeline uygun eğitim verilirken, kontrol grubunda mevcut Fen Bilimleri dersi öğretim programı (geleneksel yöntem) uygulanmıştır. Uygulama sonrasında her iki gruba da başarı testi son test olarak tekrar uygulanmıştır. Analizler sonucunda, 4MAT öğrenme modeli ile eğitim alan deney grubu öğrencilerinin akademik başarı düzeylerinin, geleneksel yöntemle öğretim yapılan kontrol grubu öğrencilerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Ayrıca, uygulamadan bir buçuk ay sonra gerçekleştirilen kalıcılık testinde, her iki gruptaki öğrencilerin başarı düzeylerinde düşüş gözlemlenmiştir; ancak bu düşüş kontrol grubu öğrencilerinde daha belirgindir. Bu durumun, başlangıçtaki başarı artışının Hawthorne etkisinden kaynaklanabileceği hipotezini desteklediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using the 4MAT instructional model in the 7th-grade Science course unit“Force and Energy”on students' academic achievement and retention of learning. A quasi-experimental design with pretest-posttest control groups was used in the research. The sample of the study consisted of a total of 44 students studying at a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Van province. Before the implementation, the“Force and Energy Achievement Test”developed by the researcher was administered as a pretest to both the experimental and control groups. During the implementation phase, the experimental group received instruction based on the 4MAT instructional model, while the control group was taught using the existing Science curriculum (traditional method). After the implementation, the achievement test was administered again to both groups as a posttest. The results of the analyses revealed that the academic achievement levels of the students in the experimental group, who were taught using the 4MAT learning model, were statistically significantly higher than those of the students in the control group taught through traditional methods (p<0.05). In addition, in the retention test conducted one and a half months after the implementation, a decline in achievement levels was observed in both groups; however, this decrease was more pronounced in the control group. This finding is thought to support the hypothesis that the initial increase in achievement may be attributed to the Hawthorne effect.