Kayıtdışı ekonomi
Undergrand economy
- Tez No: 99639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BOZAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
m ÖZET Bu çalışmada kayıtdışı ekonomi olgusu ele alınmıştır. Kayıtdışılık ilk olarak gelişmiş batı ekonomilerinde telaffuz edilmeye başlanıp daha sonra ülkemiz gündemine girmiştir. Bu nedenle öncelikle genel anlamda tanımı, nedenleri ve ölçülmesi ele alınmıştır. Amaç olarak ta kayıtdışılığın nasıl bir olgu olduğunun ortaya konması hedeflenmiştir. Daha sonra, kayıtdışı ekonominin dünyada ne ölçüde var olduğu ve nasıl saptandığı incelenmiştir. Böylelikle bu olgunun genel çerçevesi çizildikten sonra Türkiye boyutu, Türkiye'ye özgü nedenler ve boyutları incelenip, Türkiye'deki kayıtdışı ekonominin önlenmesi için yapılabilecek çalışmalara yer verilmiştir. Kayıtdışılığın kayıtlı hale gelmesi yönündeki politikaların belirlenmesi ve uygulanması temel amaç olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is aiming to analyse the notion of unofficial economy. This cancept was firstly examined in the developed wastern economies, then it was the concern of Turkey. First of all, its description, its causes and its measure ment are handled in general terms. Secondly, the study examines at which level does the informal sector escist and it develops the methods for the sectors determination. After the general examination of the concept, its Turkish dimensian is analysed by the causes specifics to Turkey, and by the means of the studies on the prevention of the formation of an informal sector in Turkey. The basic aim of the study is the determination and the application of the policies to organize and formalize the unofficial economy.