Kayıtdışı ekonomi ve Türkiye'de ekonomik büyüme üzerine etkileri
Shadow economy and its effects on economic growth in Turkey
- Tez No: 99767
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET özellikle son yıllarda ülkemizde kamu finansmanının sağlam kaynaklara dayanmaması nedeni ile ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar, kayıtdışı ekonomi kavramının tartışılmaya açılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada ilk olarak genel anlamda kayıtdışı ekonominin ortaya çıkış sebepleri sosyolojik, ekonomik ve mali yönlerden açıklanmaya çalışılmıştır. Kayıtdışı ekonominin olası fayda ve zararları tartışıldıktan sonra kayıtdışı ekonominin büyüklüğünü ölçmek için kullanılan başlıca yöntemler açıklanmıştır. Çalışmanın izleyen kısımlarında Türkiye'de kayıtdışı ekonomik faaliyetlerin boyutu üzerinde durulmuştur. Kayıtdışı ekonominin ülkemizde fayda ve zararları açıklandıktan sonra kayıtdışı ekonominin ekonomik büyüme üzerinde etkisi birçok ekonomik değişkenin de gözönüne alınması ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of shadow economy has been become a subject for discussion especially in recent years because of the economic crisis due to unsolid financing of public finance. In this study first of all; the general causes of shadow economy have been tried to explain from the viewpoint of economics, public finance and sociology. After the evaluation of the possible advantages and disadvantages of shadow economy, the main methods for measuring the volume of shadow economy have been given. The following chapters of this study have been focused on the volume of shadow economy in Turkey. After stating pros and cons of the shadow economy, the effects of shadow economy on economic growth has been tried to determine by considering different economic variables. VI