Kayıtdışı ekonomi ve Türkiye'deki boyutları
  1. Tez No: 71578
  2. Yazar: MEHMET ERGENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yeraltı ekonomisi, gizli ekonomi, gayri resmi ekonomi gibi çeşitli kavramlarla ifade edilen ve vergi kaçakçılığı, kayıtdışı istihdam, uyuşturucu ticareti gibi kamu otoritelerinin bilgi ve denetimi dışında meydana gelen her türlü ekonomik faaliyet olarak adlandırabileceğimiz kayıtdışı ekonomiye hemen her ülkede rastlanmaktadır. Ekonomik, mali, sosyal ve psikolojik faktörler arasında kayıtdışı ekonominin en önemli sebepleri olarak, işsizlik, yüksek vergi oranlan ve ekonomideki düzenlemeleri saymak mümkündür. Kayıtdışı ekonomiden kaynaklanan çok sayıdaki problemlerden bir kaçını şöyle sıralayabiliriz. Vergi gelirlerini azaltmakta, vergi ödeyen mükellefler aleyhine adaletsizlik doğurmakta, kaynakların verimli ve etkin kullanımını engellemekte, ekonomik istatistiklerin eksik ve hatalı hesaplanmasına sebep olarak sağlıklı ekonomik politikaların belirlenmesini önlemekte ve toplumdaki sosyal bunalımlara sebep olmaktadır. Kayıtdışı ekonominin ölçülmesi zor olmakla birlikte, tahmin edilmesiyle ilgili bir çok yöntemler geliştirilmiştir. Doğrudan ve dolaylı yöntemlerle yapılan değerlendirilmelere göre Türkiye'de kayıtdışı ekonominin önemli boyutlarda olduğu tespit edilmiştir. Ekonomik ve sosyal politikaların belirlenmesi ve uygulanması bakımından önemli olan kayıtdışı ekonominin yapılacak olan ekonomik, yasal ve idari düzenlemeler ile asgari seviyelere indirilmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The unrecorded economy, also called as the underground economy, the hidden economy, the informal economy, etc., consists of income generating activities that are unregulated or concealed from the government. Among the activities included are tax evasion, off-the-books employment, and illegal activities such as traffic in drugs, prostitution, and pornography. Among many other economic, fiscal, sociological and physiological factors, the most important causes of the unrecorded economy are a lack of job opportunity in the regular economy and high levels of taxation and regulations on economic activity. The unrecorded economy is widely seen as a problem for a number of reasons. First, it results in a loss of tax revenues to the government. Second, it shifts the burden of taxation from dishonest to honest taxpayers, thus creating inequalities in the sharing of tax burdens. Third, the unrecorded economy may draw resources from more productive areas and result in a decline in higher technology sectors of the economy. In addition, the presence of significant unrecorded economy may render official economic statistics misleading and result in errors in the economic policy that is directed toward the management of the economy. Finally, It may encourage antisocial behavior in the society. Given the concealed nature of unrecorded activities, measurement of the unrecorded economy is diffcult. Nevertheless, a number of different methods have been used to estimate the magnitude of it. Undergound economy which has an important position because of being determined and being practised of economic and social politics is possible reducing by the economic, lawful and administrative organisitions.