Tanzimat'tan 1980'e kadar Türk romanlarında korkular
The theme of horror in Turkish novels from the Tanzimat to 1980
  1. Tez No: 996406
  2. Yazar: ERHAN GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YİVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
1980 askerî darbesinden sonra, sıkıyönetimin baskılayıcı uygulamaları nedeniyle eserlerinde toplumsal sorunları konu edinemeyen roman yazarları yeni konu arayışlarına yönelmişlerdir. Bu yeni konu arayışları romanlardaki gerçeklik algılarının değişmesine neden olmuştur. Gerçeklik algılarının değişimi 1980 askerî darbe döneminden önceki az sayıda fantastik roman sayılarını artırmıştır. Fantastik roman sayılarının artması diğer tür romanlarını da etkilemiştir. Bu türlerden biri de korku romanlarıdır. 1980'li yıllardan 2000'li yıllara kadar ivmelenen korku roman sayıları 2000'li yıllardan sonra giderek çoğalmıştır. Korku romanı sayılarının ve okurlarının çoğalması korku romanları üzerine yapılmış akademik çalışmaların eksikliğini de ortaya çıkarmıştır. Tez, bu akademik boşluğu giderme üzerinedir. Bu çalışmada Tanzimat'tan 1980 yılına kadar telif romanlarda korkuların nasıl işlendiği tezi, dönem içindeki eserlerden örnek romanlar seçilerek araştırılmıştır. Ayrıca tez çalışması ile korku romanlarının karakteristik özellikleri ve Türk korku kültürünün korku romanlarına ne kadar kaynaklık edebildiği, yabancı korku kültürlerinin korku romanlarını ne kadar etkileyebildiği de tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez, 2000'li yıllardan sonra fantastik roman türünden ayrılarak yeni tür olma yolunda ilerleyen korku romanı tarihi sürecine ışık tutma hedefindedir.
Özet (Çeviri)
After the 1980 military coup, novelists, unable to address social issues in their works due to the oppressive practices of martial law, turned to new subject matter. This search for new subject matter led to a shift in perceptions of reality in novels. This shift in perceptions of reality increased the number of fantasy novels, which had been few before the 1980 military coup. The increase in the number of fantasy novels also influenced other genres. One such genre is horror novels. The number of horror novels, which accelerated from the 1980s to the 2000s, has steadily increased since then. The increase in the number and readership of horror novels has also revealed the lack of academic research on horror novels. This thesis aims to address this academic gap. This study examines how horror was portrayed in authored novels from the Tanzimat period to 1980 by selecting examples from works from the period. The thesis also attempts to identify the characteristics of horror novels, the extent to which Turkish horror culture has served as a source for horror novels, and the extent to which foreign horror cultures have influenced them. The thesis aims to shed light on the historical process of the horror novel, which has evolved from the fantasy genre to become a new genre since the 2000s.