Türk tiyatrosunda sansür ve oto-sansür olgusu (1980-1990)
  1. Tez No: 41279
  2. Yazar: ASLIHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EGDAL SEVİNÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
TÜRKÇE ABSTRAK: Bu çalışmanın amacı, sansür ve oto-sansür olgularının İçeriğini, nedenlerini, yöntemlerini tanımlamak; tiyatro sanatına ve Türk Tiyatrosuna yönelik baskılan gözler önüne sermektir. Bu amaçla önce, genel anlamda sanat, düşünce ve basın üzerindeki engelleme, yasaklama ve yönlendirme ler incelenmiştir. Bu İncelemeler tiyatro sanatında yoğunlaştırılmıştır. Türk Tiyatrosunun Tanzimat'tan 1 98Ö*e dek gelişimi, iktidarlar tarafından getirilen sansür ve bunun yol açtığı oto-sansür boyutunda ele alınmıştır. Baskı dönemlerinde bu olgular artar. 12. Eylül. 198Q'de ülkemiz yeni bir baskı dönemine girmiştir. Daha sonraki gelişmeler de sansür ve oto- sansür olgularının boyutlarının değişmesine ve genişlemesine yol açmıştır. Bu nedenle, öncelikle, 1980-90 yıllan arası Türkiye'nin siyasal, toplumsal, kültürel yapısı çizilerek sansürün kaynakları araştırılmıştır. Daha sonra, tiyatromuzun gelişimi, bu olgular açısından ele alınmıştır. 1980-90 yılları arası, her tiyatro döneminde hem tiyatromuzun genel yapısı, hem de sansür ve oto-sansür uygulamaları incelenmiştir. Çok yakın bir ûönem incelendiği için, gazete ve dergilerde yer alan haber ve makaleler dikkatle gözden geçirilmiştir. Sonuçta, 8Q'ii yılların siyasai yapıya olduğu kadar kültürümüze de önemli değişimler getirdiği ortaya çıkmıştır. Sansür ve oto-sansür olgularının tiyatromuzun başlangıcından bugüne dek değişik biçimlerde ve yoğunluklarda sürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to define the content, the reasons and the approaches of the eencure and auto-censure cases to Jay out the pressures directed to the theatre art snû to Vne Turkish Theatre before the eyes. For this reasons, first of ail, in the general meaning the obstruction, the prohibition and the leading on the arts, thoughts and press have been examined. These examinations have been concentrated mainly on the theatre art. The development of the Turkish Theatre up to 1 980 has been taken into consideration within the framework of the censure put by the governments and the auto-censure being let by this censure. During the pressures periods, these facts Increase. Our country has entered a new pressure period on 12.September.1980. The later developments have also let to changing and expanding of the censure and auto-censure dimensions. For this reason, firstly, the political social and cultural structure of Torklye between the years of 1 980-90 has been drawn and the sources of the censure have been researched. Later on, the development of our theatre has been examined for the angle of these facts. For the years of 1980-90, both the general structure of our theatre and the Implementations of the censure and the auto-censure In every theatre period have been examined. As a very near period has been examined, the news and the articles taken places in the newspapers and the magazines have been reviewed carefully. At the conciution, It has been brought out that the years of 80's have made Important changes In our culture as well as in the political structure. It has been seen that the censure and the auto- censure cases have been continuing since the begining of our theatre up to now in various forms and densities.