Onkoloji hastalarına bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimleri ile başa çıkma yeterliliği arasındaki ilişki
Relationship between supportive care needs and coping ability of oncology patients' caregivers
- Tez No: 996415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE FIRINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, onkoloji hastalarına bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimleri ile başa çıkma yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. 01.01.2024-15.07.2024 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesi ve Tıbbi Onkoloji Kliniğinde tedavi alıp araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyum gösteren 65 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Katılımcı Bilgi Formu, Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği-TR (BVDBGÖ-TR), Başa Çıkma Yeterliği Ölçeği (BÇYÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; Independet Sample t Test, One Way ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve Cronbach alpha katsayısı kullanılmıştır. Veriler p<0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Onkoloji hastalarına bakım verenlerin %63,1'i kadın, %49,2'si 36-50 yaş grubunda, %55,4'ü ise hastanın kendi çocuğudur. Bakım verenlerin %33,8'inin bakım verdikleri hastanın günlük bakımı için 12 saatten fazla süre ayırdığı bulunmuştur. BVDBGÖ, toplam puan ortalaması 94,17±32,31'dir. Alt boyutların puan ortalamaları ise Sağlık bakım hizmetleri ihtiyaçları 28,42±10,28, Psikolojik ve emosyonel ihtiyaçlar 31,55±12,46, İş ve Sosyal İhtiyaçlar 14,49±7,01, Bilgi ihtiyaçları 19,71±6,96'dır. Buna göre; bakım verenlerin, orta düzeyde destekleyici bakım gereksinimine sahip oldukları bulunmuştur. BÇYÖ puan ortalaması 29,25±11,81'dir. Bakım verenlerin, başa çıkma yeterliği orta düzeye yakındır. BÇYÖ ile BVDBGÖ arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; onkoloji hastalarına bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimi arttıkça başa çıkma yeterliliği de artar. Onkoloji hastalarına bakım verenlere KLPH (Konsültasyon Liyezon Psikiyatri Hemşiresi) tarafından psikoeğitim ve danışmanlık gibi hizmetler sağlanarak bakım verenler desteklenip bakım verme sürecinde ortaya çıkan psikolojik sorunlarla başa çıkabilmeleri sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in relational, cross-sectional and descriptive types in order to investigate the relationship between supportive care needs and coping adequacy of caregivers of oncology patients. It was conducted between 01.01.2024 and 15.07.2024 with 65 patients who received treatment at the Chemotherapy Unit and Medical Oncology Clinic of Karabük Training and Research Hospital and met the criteria for inclusion in the study. Data were collected using the Participant Information Form, Supportive Care Needs Scale for Caregivers -TR (SCNSFC-TR), Coping Efficacy Scale (CES). In the analysis of data; Independent Sample t Test, One Way ANOVA test, Pearson correlation analysis and Cronbach alpha coefficient were used. Data were tested at a significance level of p<0.05. 63,1% of those providing care to oncology patients were female, 49,2% were in the 36-50 age group, and 55,4% were the patient's own children. It was found that 33,8% of caregivers devoted more than 12 hours to the daily care of the patient they care for. In our study, the total mean score of SCNSFC is 94,17±32,31. When its sub-dimensions are examined, the mean score of Health care service needs is 28,42±10,28, the mean score of Psychological and emotional needs is 31,55±12,46, the mean score of Work and Social Needs is 14,49±7,01, and the mean score of Information needs is 19,71±6,96. In our study, it was found that the total and sub-dimensions of supportive care needs of caregivers are at a moderate level. The mean score of CES is 29,25±11,81. In our study, it was found that the coping adequacy of caregivers is close to a moderate level. It was found that there was a moderately significant positive relationship between the SCNSFC and CES. As a result, in this process where the need for care is intense, services such as psychoeducation and counseling can be provided to increase the coping skills of caregivers and to reduce caregiving burden and burnout.