FDG-PET görüntülemede insidental saptanan tiroid lezyonlarının suvmax değerlerinin maligniteyle ilişkisi
Relationship between suvmax values and malignancy of incidently detected thyroid lesions on FDG-PET imaging
- Tez No: 996416
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TEKSÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN SOYLU YALIMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografisi (FDG-PET) kanserlerin tanı, evreleme ve tedavi etkinliğinin değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. FDG-PET çekimlerinde tiroid bezinde rastlantısal olarak saptanan lezyonlar giderek artan bir sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, FDG-PET görüntülemesinde rastlantısal saptanan tiroid lezyonlarının SUVmax değerlerinin malignite ile olan ilişkisini incelemektir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 2016-2023 yılları arasında çekilen FDG-PET/BT görüntülemeleri sırasında insidental tiroid nodülü saptanan 284 hasta dahil edilmiştir. Nodüllerin Maksimum Standartlaştırılmış Alım Değeri (SUVmax), laboratuvar bulguları ve patoloji sonuçları karşılaştırıldı. Hastalar hem ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB) sitopatoloji sonuçlarına göre Bethesda Tiroid Sitopatolojisi Raporlama Sistemi sistemiyle hem de ameliyat sonrası patoloji sonuçlarına göre malign ve benign olarak sınıflandırılarak SUVmax değerlerinin maligniteyle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, nodül boyutları, tiroid fonksiyon testleri, SUVmax değerleri, İİAB ve postoperatif patoloji sonuçları analiz edildi. SUVmax değerleri ile postoperatif patolojilerdeki malign/benign ayrımında anlamlı bir ilişki saptanmadı. İİAB sonucunda ise malign benign ayrımında orta derecede duyarlı, yüksek özgüllüğe sahip olarak değerlendirilebilen bir cut-off değeri (≥12.125) elde edilmiştir. Sonuç: FDG-PET/BT görüntülemesinde rastlantısal tespit edilen tiroid lezyonlarındaki SUVmax değerleri malignite için önemli bir gösterge olarak hizmet edebilir. Ancak, kesin tanı için histopatolojik doğrulama hala altın standarttır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between SUVmax values and malignancy in incidentally detected thyroid lesions on FDG-PET imaging. Methods: This retrospective study included 284 patients with incidental thyroid nodules detected during FDG-PET/CT imaging performed at Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Faculty of Medicine between 2016-2023. The Maximum Standardized Uptake Value (SUVmax), laboratory findings, and pathology results of the nodules were compared. The patients were classified as malignant or benign according to both fine needle aspiration biopsy (FNAB) cytopathology results with the BETHESDA system and postoperative pathology results, and the relationship between SUVmax values and malignancy was evaluated. Results: The demographic data, nodule sizes, thyroid function tests, SUVmax values, FNAB and postoperative pathology results of the patients included in the study were analyzed. No significant relationship was found between SUVmax values and malignant/benign distinction in postoperative pathologies. As a result of FNAB, a cutoff value (≥12.125) was obtained, which can be evaluated as moderately sensitive and highly specific in distinguishing malignant from benign. Conclusion: SUVmax values in incidentally detected thyroid lesions on FDG-PET/CT imaging may serve as an important indicator for malignancy. However, histopathological confirmation remains essential for definitive diagnosis.