Kuru göz tanısı almış 25-50 yaş grubu arası hastalarda saf ses odyometrik test inceleme sonuçları
Pure-tone audiometric test examination results in patients aged 25-50 years diagnosed with dry eye
- Tez No: 996414
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kuru göz tanısı almış 25-50 yaş arası bireylerde saf ses odyometrik test eşiklerinin incelenmesidir. Yöntemler: Kuru göz tanılı 50 hasta ile, bu hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 50 gönüllüden oluşan toplam 100 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların 0,125-8kHz hava yolu işitme eşikleri ve 0,5-4 kHz kemik yolu eşikleri, odyometri cihazı ile değerlendirilmiştir. Kuru göz değerlendirilmesi için öncelikle Schirmer 1 Testi ve Oküler Yüzey Hastalığı İndeksi (OYHİ) kullanılmıştır. OYHİ Ölçek verilerine göre katılımcılar, normal, hafif kuru göz, orta kuru göz ve şiddetli kuru göz olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan kuru göz grubundaki; hafif kuru göz tanısı bulunan bireylerin yaş ortalaması 29,20±4,44, orta kuru göz tanısı bulunan bireylerin yaş ortalaması 32,13±7,16, şiddetli kuru göz tanısı bulunan bireylerin yaş ortalaması 37,68±7,84, kontrol grubundaki kuru göz tanısı bulunmayan bireylerin yaş ortalaması ise 33,76±7,84 olarak bulundu. Kontrol ve hasta gruplarının saf ses odyometri eşiklerinin sağ ve sol kulak ayrımı olmadan yapılan ölçüm sonuçlarında ise 4000, 6000 ve 8000 Hz ölçümlerinde kuru göz ve kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edildi, kuru göz grubunun eşik değerlerinin kontrol grubundan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı (p<0,001). Kuru göz grubunun hafif kuru, orta kuru ve şiddetli kuru olarak ayrıldığı analiz sonuçlarında ise 4000, 6000 ve 8000 Hz ölçümlerinde anlamlı farklılık saptandı, 4000 Hz'de en yüksek ortalamanın orta kuru göze sahip bireylere (11,17±2,97), 6000 Hz'de en yüksek ortalamanın şiddetli kuru göze sahip bireylere (14,10±1,89) ve 8000 Hz'de en yüksek ortalamanın yine şiddetli kuru göze sahip bireylere (14,70±2,73) ait olduğu saptandı (p<0,001). Normal grupta bulunan hastaların eşik değerleri kuru göz hastalığı olan bireylerden oldukça düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamızda, kuru göz hastalığının özellikle yüksek frekans işitme eşiklerine olumsuz etkisinin olduğu görülmektedir. İşitme kaybı ve kuru göz hastalığı arasındaki ilişkinin aydınlatılabilmesi için yüksek katılımlı hasta gruplarını içeren detaylı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate the pure tone audiometric thresholds in individuals aged 25-50 who have been clinically diagnosed with dry eye. Methods: A total of 100 participants, including 50 patients diagnosed with dry eye and 50 volunteers matched for age and gender, were included in the study. Air conduction thresholds at 0.125-8 kHz and bone conduction thresholds at 0.5-4 kHz were measured using an audiometry device. The evaluation of dry eye was conducted using the Schirmer 1 Test and the Ocular Surface Disease Index (OSDI). Based on the OSDI scores, participants were categorized into four groups: normal, mild dry eye, moderate dry eye, and severe dry eye. Results: In the dry eye group, the mean age of participants with mild dry eye was 29.20±4.44 years, with moderate dry eye 32.13±7.16 years, and with severe dry eye 37.68±7.84 years. The mean age in the control group (without dry eye) was found to be 33.76±7.84 years. Statistical analysis of pure tone audiometry thresholds (without distinguishing between right and left ears) revealed significant differences between the dry eye and control groups at 4000, 6000, and 8000 Hz. Threshold values were significantly higher in the dry eye group compared to the control group (p<0.001). Further analysis of the dry eye group, subdivided into mild, moderate, and severe categories, showed significant differences at 4000, 6000, and 8000 Hz. At 4000 Hz, the highest mean threshold was observed in participants with moderate dry eye (11.17±2.97), while at 6000 Hz (14.10±1.89) and 8000 Hz (14.70±2.73), the highest mean thresholds were found in participants with severe dry eye (p<0.001). Threshold values in the normal group were considerably lower compared to those with dry eye disease. Conclusion: This study demonstrates that dry eye disease negatively affects hearing thresholds, particularly at high frequencies. Larger scale studies with higher patient participation are required to elucidate the relationship between hearing loss and dry eye disease.