Gebelerin anksiyete düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri ve algılanan eş desteği arasındaki ilişkinin değerlendilmesi
Assessment of the relationship between anxiety levels, emotion regulation skills, and perceived partner support in pregnant women
  1. Tez No: 996427
  2. Yazar: HİLAL KICALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN BEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebelikte anksiyete düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri ve algılanan eş desteği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mart 2025- Ağustos 2025 tarihleri arasında Erdemli Devlet Hastanesinde toplanmıştır. Araştırma evreninde örneklem büyüklüğü formülü kullanılarak hata payı: %5, güven aralığı: %95 epi-info programı ile araştırmada minimum 430 gebeye ulaşılacağı belirlenmiş, 450 gebeye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri sosyademografik ve obstetrik bilgileri içeren ''Tanımtıcı Bilgi Formu'', anksiyete düzeyini ölçen '' Süreklilik Kaygı Ölçeği'', duygu düzenleme becerisini ölçen ''Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'' ve gebelikte algılan eş desteğini değerlendiren 'Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği'' aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde IntellectusStatistics analiz programı, IndependentSample T testi, OneWay ANOVA testi, Welch Testi ve poct hoc analiz de Bonferroni testi uygulanmıştır. Analizde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada gebelerin orta düzeyde kaygıya sahip oldukları; algıladıkları eş desteği ile duygu düzenleme becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğu, kaygı düzeyi ile ise negatif yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Gebelikte algılanan eş desteği düzeyi ve duygu düzenleme becerileri arttıkça kaygı düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda gebelikte psikososyal değerlendirmelerin ve destekleyici müdahalelerin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study aimed to evaluate the relationship between anxiety levels during pregnancy and emotion regulation skills and perceived partner support. Data were collected at Erdemli State Hospital between March 2025 and August 2025. Using the sample size formula margin of error: 5%, confidence interval: 95%, it was determined that a minimum of 430 pregnant women would be reached in the study using the epi-info program; however, 450 pregnant women were reached. The study data were collected using a“Descriptive Information Form DBF”containing sociodemographic and obstetric information, the“State-Trait Anxiety Scale STAS”measuring anxiety levels, the“Emotion Regulation Skills Scale ERS”measuring emotion regulation skills, and the“Perceived Partner Support Scale in Pregnancy PPS”evaluating perceived partner support during pregnancy. Intellectus Statistics analysis program, Independent Sample T-test, One Way ANOVA test, Welch Test, and Bonferroni test for post hoc analysis were applied in the analysis of the data. The significance level in the analysis was accepted as p<0.05. The study found that pregnant women had moderate levels of anxiety; a positive and significant relationship was found between perceived partner support and emotion regulation skills, while a negative and significant relationship was found between trait anxiety levels and these factors. Accordingly, it was concluded that anxiety levels decreased as the level of perceived partner support and emotion regulation skills increased during pregnancy. Therefore, it is recommended that psychosocial assessments and supportive interventions be increased during pregnancy.