Afrika kıtasındaki ülkelerde faaliyet gösteren İslami bankaların kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları
Corporate social responsibility practices of Islamic banks operating in the African countries
- Tez No: 996426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afrika kıtasındaki faaliyet gösteren İslami bankaların kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. İslami bankacılık; şeriata dayansa da Afrika'daki farklı İslami bankalarının KSS stratejilerine ne ölçüde yansıdığı yeterince araştırılmamıştır. Araştırma, misyon ve vizyon beyanı, ürünler ve hizmetler, zekât, hayır ve yardım fonları, çalışanlara, borçlulara ve topluma yönelik taahhütler gibi temel KSS alanlarını belirlemeye odaklanmakta ve bu girişimlerin hem İslami finansın değerleriyle hem de yerel sosyoekonomik ihtiyaçlarla nasıl bir performans sergilediğini değerlendirmektedir. Kamuya açık yıllık raporlara dikkate alıp KSS açıklama endeks analiz edilerek, Jaiz Bank, Al Baraka Bank Mısır, Al Baraka Bank Cezayir, Alsalam Bank Cezayir, Al Baraka Bank Tunus, Bank Zitouna Tunus, Wifak Bank, Faisal İslamic Bank Sudan, Albaraka Bank Sudan, Umnia Bank, Bank Assafa ve Güney Afrika Al Baraka Bank seçilen İslami bankaların KSS uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Afrika'daki 12 İslami bankanın KSS endeks performansını inceleyerek önemli farklılıkları ortaya koymaktadır. Genel eğilimler, bankalar ve endeks boyutları arasında heterojen bir performans sergilendiğini, misyon ve vizyon beyanı ile borçlulara yönelik taahhütlerin güçlü alanlar olduğunu, ancak zekât ve hayır fonları açıklamalarının en zayıf boyutu oluşturduğunu göstermektedir. Topluma ve çalışanlara yönelik taahhütler ise ülkeler arasında dalgalı bir seyir izlemektedir. Genel performans sıralamasında Al Baraka Bank (Mısır) ile birinci, Albaraka Bank (Güney Afrika) ikinci, Jaiz Bank (Nijerya) ve Faisal Islamic Bank (Sudan) üçüncü sırada yer alırken; Umnia Bank ve Bank Assafa en düşük KSS Endeks skorları almıştır. Sonuç olarak, İslami finansın etik boyutu teoride güçlü olsa da sosyal uygulamalar ve şeffaf açıklamalar heterojen kalmakta; özellikle hayır fonları raporlamasının geliştirilmesi ve sosyal sosyal göstergelerin stratejilere daha fazla entegre edilmesi kritik bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the corporate social responsibility (CSR) practices of Islamic banks operating in Africa. While Islamic banking is based on Sharia law, the extent to which this is reflected in the CSR strategies of various Islamic banks in Africa has not been adequately researched. The research focuses on identifying key areas of CSR, such as mission and vision statements, products and services, zakat, charitable and aid funds, and commitments to employees, borrowers, and the community, and assesses how these initiatives align with both the values of Islamic finance and local socioeconomic needs. By analyzing publicly available annual reports and analyzing the CSR disclosure index, we comparatively assessed the CSR practices of selected Islamic banks: Jaiz Bank, Al Baraka Bank Egypt, Al Baraka Bank Algeria, Alsalam Bank Algeria, Al Baraka Bank Tunisia, Bank Zitouna Tunisia, Wifak Bank, Faisal Islamic Bank Sudan, Albaraka Bank Sudan, Umnia Bank, Bank Assafa, and Al Baraka Bank South Africa. This study examines the CSR index performance of 12 Islamic banks in Africa, revealing significant differences. General trends indicate heterogeneity of performance across banks and index dimensions, with mission and vision statements and commitments to borrowers being strong areas, while disclosures of zakat and charitable funds are the weakest dimensions. Commitments to society and employees, however, fluctuate across countries. In terms of overall performance, Al Baraka Bank (Egypt) ranked first, Albaraka Bank (South Africa) second, Jaiz Bank (Nigeria) and Faisal Islamic Bank (Sudan) third, while Umnia Bank and Bank Assafa received the lowest CSR Index scores. Consequently, while the ethical dimension of Islamic finance is theoretically strong, social practices and transparent disclosures remain heterogeneous. Improving reporting for charitable funds and further integrating social indicators into strategies are particularly critical.