Türkiye'de hastanelerde verilen hizmetlere yönelik hasta memnuniyeti
Patient satisfaction for the services given by hospitals in Türkiye
- Tez No: 996433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyet düzeyini ve bu memnuniyeti etkileyen faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yürütülen 2022 Yaşam Memnuniyeti Araştırması mikro veri seti kullanılmıştır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) çerçevesinde oluşturulan örneklem kapsamında, 2022 yılı içerisinde herhangi bir sağlık kuruluşundan hizmet alan 18 yaş ve üzeri 7.180 bireye ait veriler analiz edilmiştir. Tanımlayıcı bulgulara göre, katılımcıların %57,0'ı sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu, %17,3'ü ise memnun olmadığını ifade etmiştir. Bu sonuçlar, Türkiye'de sağlık hizmetlerinden genel memnuniyet düzeyinin orta-yüksek seviyede olduğunu göstermekle birlikte, hizmet sunumunun bazı boyutlarında iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada bağımlı değişken olarak ele alınan sağlık hizmetlerinden memnuniyet, İkili (Binary) Lojistik Regresyon Analizi kullanılarak incelenmiştir. Çok sayıda bağımsız değişkenin aynı anda modele alınmasıyla oluşabilecek model karmaşıklığını azaltmak amacıyla analizde Forward: Conditional (adım adım ileri yönlü) değişken seçme yöntemi uygulanmıştır. Bulgular, sağlık hizmetlerinden memnuniyetin bireylerin öznel iyi oluş algıları ve doğrudan sağlık hizmeti deneyimleri ile güçlü biçimde ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle yaşam mutluluğu düzeyi, sağlıktan memnuniyet, aylık hanehalkı gelirinden memnuniyet ve son bir hafta içinde çalışma durumu sağlık hizmetlerinden memnuniyet olasılığını anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Mutlu ve çok mutlu olduğunu belirten bireylerin, çok mutsuz olduğunu ifade edenlere kıyasla sağlık hizmetlerinden memnun olma olasılıklarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde, genel olarak sağlığı ve geliri iyi durumda olan bireylerde memnuniyet olasılığı da belirgin biçimde artmaktadır. Sonuç olarak bulgular, sağlık hizmeti kalitesinin artırılmasına yönelik politikalarda hasta deneyimini merkeze alan yaklaşımların önemini vurgulamakta ve sağlık yöneticileri ile politika yapıcılar için bilimsel temelli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of patient satisfaction with hospital services in Turkey and to identify the factors associated with satisfaction. The analysis is based on microdata from the 2022 Life Satisfaction Survey conducted by the Turkish Statistical Institute (TurkStat). Within the sampling framework established through the Address-Based Population Registration System (ABPRS), data from 7,180 individuals aged 18 and over who received healthcare services from any health institution in 2022 were analyzed. Descriptive findings indicate that 57.0% of respondents reported being satisfied with healthcare services, while 17.3% stated dissatisfaction. These results suggest that overall satisfaction with hospital services in Turkey is at a moderate to high level; however, they also indicate the presence of specific service areas requiring improvement. In this study, patient satisfaction with healthcare services was examined as a binary dependent variable using Binary Logistic Regression Analysis. To reduce model complexity arising from the inclusion of a large number of independent variables, the Forward: Conditional (stepwise forward) variable selection method was employed. Variables that made a statistically significant contribution to the model were retained in the final regression model. The findings demonstrate that patient satisfaction is strongly associated with individuals' subjective well-being perceptions and direct experiences with healthcare services. In particular, overall life happiness, satisfaction with personal health, satisfaction with household income, and employment status during the previous week were found to have statistically significant and positive effects on the likelihood of being satisfied with healthcare services. Individuals who reported being happy or very happy were significantly more likely to be satisfied with healthcare services compared to those who reported being very unhappy. Similarly, higher levels of satisfaction with personal health and household income were associated with increased satisfaction with healthcare services, as well. In conclusion, the findings emphasize the importance of patient-centered approaches in healthcare service delivery and provide evidence-based implications for healthcare administrators and policymakers seeking to improve service quality and patient satisfaction.