Dünya Bankası ülkelerinde sağlık statüsünü etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of factors affecting health status in World Bank countries
- Tez No: 996432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Dünya Bankası sınıflandırmasına göre düşük, orta ve yüksek gelirli ülke gruplarının sağlık statülerini etkileyen sosyoekonomik faktörler, çevresel faktörler, davranışsal risk faktörleri ve sağlık hizmetlerine ilişkin faktörler, Dünya Bankasının sunmuş olduğu 2000-2019 dönemi verileri üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmada Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bazı temel sağlık statüsü göstergeleri ile sosyoekonomik faktörler, çevresel faktörler, sağlık hizmetleri faktörleri ve davranışsal risk faktörleri birlikte ele alınmıştır. Bu kapsamda, ele alınan faktörler arasındaki ilişkileri saptayabilme adına tanımlayıcı istatistiklerden, korelasyon analizinden ve panel veri analizinden faydalanılmıştır. Çalışmanın bulguları, ülkelerin gelir düzeyine göre belirgin farklılaşmalar olduğunu göstermektedir. Düşük gelirli ülkelerde kaba ölüm hızını, tütün kullanımı ve işsizlik oranı artırırken, diphtheria, tetanus ve pertussis (DPT) aşılama oranı azaltmaktadır. Orta gelirli ülkelerde bebek ölüm hızını, kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) önemli ölçüde düşürmekteyken, cepten sağlık harcamaları artırmaktadır. Yüksek gelirli ülkelerde ise, toplam sağlık harcamalarının yaşam süresini uzattığı, alkol tüketiminin ise kısalttığı belirlenmiştir. Ayrıca çevresel göstergelerden karbondioksit (CO2) emisyonları, sağlık statüsünü tüm gelir gruplarında olumsuz etkilerken, yenilenebilir enerji kullanımının iyileştirici bir etkisi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, sağlık statüsünün sosyoekonomik faktörler, çevresel faktörler, sağlık hizmetleri faktörleri ve davranışsal risk faktörlerinden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda çalışmanın sonunda ülkelerin gelir düzeylerine göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the socioeconomic factors, environmental factors, behavioral risk factors, and health service–related factors affecting the health status of low-, middle-, and high-income country groups, as classified by the World Bank, are analyzed using data covering the period 2000–2019 provided by the World Bank. The research jointly examines selected key health status indicators identified by the World Health Organization along with socioeconomic factors, environmental factors, health service factors, and behavioral risk factors. In this context, descriptive statistics, correlation analysis, and panel data analysis are employed to identify the relationships among the factors considered. The findings of the study indicate that there are significant differences according to countries' income levels. In lowincome countries, crude death rates are increased by tobacco use and unemployment rates, while diphtheria, tetanus, and pertussis (DPT) vaccination coverage reduces them. In middleincome countries, gross domestic product (GDP) per capita significantly reduces infant mortality rates, whereas out-of-pocket health expenditures increase them. In high-income countries, total health expenditures are found to extend life expectancy, while alcohol consumption shortens it. Moreover, among environmental indicators, carbon dioxide (CO₂) emissions negatively affect health status across all income groups, whereas the use of renewable energy has a positive effect. In conclusion, this study demonstrates that health status is influenced by socioeconomic factors, environmental factors, health service factors, and behavioral risk factors. Accordingly, policy recommendations are provided at the end of the study based on countries' income levels.