Sosyal sermaye elinde eriyen bir ilçe: Mamak Yeşilbayır Mahallesi örneği
Social capital melting away in a district: The case of Mamak Yeşilbayır Neighborhood
  1. Tez No: 996460
  2. Yazar: FEYZA İREM USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNCE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Uslu, Feyza İrem, Sosyal Sermaye Elinde Eriyen Bir İlçe: Mamak Yeşilbayır Mahallesi Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Mamak, geçmişte coğrafi ve sosyal özellikleriyle büyük önem arz ederken günümüzde her manada gelişmeye direnen bir ilçe olarak nam kazanmaktadır. Coğrafi konum olarak kırsal alandan başkente geçişe hizmet ettiği kadar zihinsel yapı olarak da arada kalmışlığı en iyi yansıtacak mahallelerden biri kuşkusuz Yeşilbayır'dır. Mamak Yeşilbayır Mahallesi'nde Bourdieu'nun sosyal alan ve sermaye kavramlarının yerel uygulamalarını incelemek, bölgenin kendine özgü toplumsal dinamiklerini anlamak açısından önemlidir. Mahalle, ağırlıklı olarak Anadolu'nun farklı bölgelerinden göç eden bireylerin yerleştiği bir alandır. Bu yönüyle Yeşilbayır, kır kökenli nüfusun kent yaşamına uyum süreçlerini, kültürel değerlerin dönüşümünü ve“geçiş insanı”olgusunu incelemek için zengin bir saha sunmaktadır. Mahalle sakinlerinin hem kırsal hem de kentsel kimliği bir arada taşıması büyük önem taşımaktadır. Meslekleri gereği toplumla iç içe olan uzun yıllar sahada yer almış esnaflar üzerinden ilerleyerek araştırma sahasının zihinsel ve fiziksel yapısı araştırılacaktır. Gelişememe halinin arkasındaki oturmuş sermaye algısının gün yüzüne çıkarılması ve gelişememenin mekânsal bazda kalmadığını kanıtlayan zihinsel kontrolün gözler önüne serilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı mahalle insanının görüşlerini alarak bu konuları irdelemek ve ortaya sosyolojik sonuçlar çıkarmaktır. Bu konunun önemine vurgu yapmak üzere bu konu hakkında literatür taramaları yaparak konuya dair duyarlılık sağlamak ve bölge insanında farkındalık uyandırmak bu çalışmanın diğer bir amacıdır. Çalışmada toplanan bulgulardan hareketle, Mamak Yeşilbayır Mahallesi üzerinden sosyal sermayenin ne kadar etkili olduğu ve bir toplumda Bourdieu kavramları temelinde sosyal farklılığın yol açtığı sonuçlar ve bu yöndeki çalışmalar, politikalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uslu, Feyza İrem. An Eroding District in the Hands of Social Capital: The Case of Mamak Yeşilbayır Neighborhood. Master's Thesis, Ankara, 2025. Mamak, once a district of great importance due to its geographical and social characteristics, has today gained a reputation as an area resistant to development in every sense. Geographically, it serves as a transition zone from the rural to the capital city, and in terms of mentality, Yeşilbayır is undoubtedly one of the neighborhoods that best reflects this state of“in-betweenness.”Examining the local applications of Bourdieu's concepts of social field and capital in Mamak Yeşilbayır Neighborhood is significant for understanding the area's unique social dynamics. The neighborhood is predominantly inhabited by individuals who migrated from various regions of Anatolia. In this regard, Yeşilbayır provides a rich field for analyzing the adaptation processes of rural-origin populations to urban life, the transformation of cultural values, and the phenomenon of the“transitional individual.”The fact that the residents simultaneously embody both rural and urban identities holds great sociological importance. This study explores the mental and physical structure of the research field through tradespeople who have long been part of the local social fabric due to the nature of their professions. It is essential to uncover the established perceptions of capital underlying this state of underdevelopment and to demonstrate that the lack of progress is not merely spatial but also governed by mental structures. The primary aim of this study is to analyze these issues through the perspectives of local residents and to draw sociological conclusions. Another aim is to raise awareness about the significance of this topic through a review of the relevant literature and to foster a sense of consciousness among the local population. Based on the findings collected in the field, the study evaluates how influential social capital is in Mamak Yeşilbayır Neighborhood and examines, within the framework of Bourdieu's concepts, the consequences of social differentiation and related policies and practices.