Eğitimde alanında üniversite-endüstri iş birliklerinin incelenmesi: Bir çoklu durum araştırması
An investigation of university-industry collaborations in the field of education: A multiple case study
  1. Tez No: 996571
  2. Yazar: ŞULE ELEMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. SERHAT İREZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bilim, teknoloji, toplum ve ekonomi politikaları alanlarında yaşanan dönüşümlerle birlikte üniversitelerin rolü, yalnızca bilimsel bilgi üretimiyle sınırlı kalmayarak, üretilen bilginin başta ekonomi olmak üzere toplum refahına değer oluşturacak biçimde kullanımının sağlanmasına doğru evrilmiştir. Bu değerin üretilmesinde etkili mekanizmalardan biri, üniversitelerde üretilen bilginin endüstride kullanılmasını mümkün kılan üniversite-endüstri iş birlikleridir. Günümüzde üniversite-endüstri iş birliklerinin hem üniversitede hem de farklı sektörlerin endüstriyel faaliyetlerinde stratejik bir öneme sahip olduğu kabul edilmektedir. Toplum refahı üzerinde küresel ölçekte etkisi bulunan eğitim sektörü özelinde de araştırma ve geliştirmeye dayalı inovasyon ortaya koyabilen üniversite-endüstri iş birliklerinin önemi giderek artmaktadır. Ancak eğitim alanında üniversite-endüstri iş birliklerinin, diğer disiplinlere kıyasla sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu nedenle özellikle eğitim alanında üretilen bilimsel bilginin ekonomik değere dönüştürülmesini sağlayan bu iş birliklerinin mevut durumunu ve işleyişini ortaya koymak üzere derinlemesine incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, eğitim alanında araştırma-geliştirme faaliyetleri yoluyla bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştiren ve yeni ürün veya hizmetlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayan üniversite-endüstri iş birliklerini derinlemesine incelemektir. Araştırmanın bu amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında altı farklı üniversite-endüstri iş birliği durumu incelenmiş; bu süreçlerde yer alan 12 akademisyen, 7 endüstri temsilcisi ve 4 teknoloji transfer profesyoneli olmak üzere toplam 23 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmelerin yanı sıra, iş birliği sözleşmeleri ve sözleşme kesitleri, iş birliği kapsamında üretilen makale ve tezler, bilimsel yayınlar, faaliyet raporları, proje metinleri, broşürler, fotoğraflar ve çeşitli görsel dokümanlar veri kaynağı olarak kullanılmış; ayrıca araştırmacı notları da bir veri kaynağını oluşturmuş bu veriler analize dâhil edilmiştir. Toplanan tüm veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmada eğitim alanındaki üniversite-endüstri iş birlikleri Tanışma, Tanımlama, Bütçelendirme, Sözleşmelendirme, Yürütme ve Tamamlama olmak üzere altı aşamada ele alınmıştır. Veri analizinde bu aşamaların her biri altında Süreçler, Motivasyonlar, karşılaşılan Problemler ve ortaya çıkan İhtiyaçlar olmak üzere dört boyut ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda eğitim alanındaki üniversite-endüstri iş birliklerini açıklamaya yönelik bir süreç temelli kavramsal çerçeve ortaya konulmuş ve bu iş birliklerinin güçlenmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the transformations experienced in the fields of science, technology, society, and economic policy, the role of universities has evolved beyond the sole production of scientific knowledge toward ensuring that this knowledge is utilized in ways that generate value for societal well-being, particularly economic prosperity. One of the key mechanisms facilitating the creation of such value is university-industry collaboration, which enables the application of knowledge produced within universities to industrial contexts. Today, university-industry collaborations are widely acknowledged to hold strategic importance both for universities and for the industrial activities of various sectors. In the education sector, which has a global impact on societal welfare, the significance of university-industry collaborations capable of generating research and development-based innovation has been steadily increasing. However, compared to other disciplines, university-industry collaborations in the field of education remain relatively limited. Therefore, there is a clear need for in-depth examination of these collaborations in order to reveal the current state and operational dynamics of partnerships that enable the transformation of scientific knowledge produced in the field of education into economic value. The aim of this study is to conduct an in-depth examination of university-industry collaborations in the field of education that facilitate knowledge and technology transfer through research and development activities and contribute to the emergence of new products or services. In line with the purpose of the study, a qualitative research method was preferred, and a multiple case study design, one of the qualitative research designs, was employed. Within the scope of the research, six different university-industry collaboration cases were examined, and data were collected from a total of 23 participants, including 12 academics, 7 industry representatives, and 4 technology transfer professionals involved in these processes. Data collection involved semi-structured interviews as well as multiple documentary sources, including collaboration agreements and excerpts from contracts, articles and theses produced within the scope of the collaborations, scientific publications, activity reports, project documents, brochures, photographs, and various visual materials. In addition, researcher notes constituted an additional data source and were included in the analysis. All collected data were analyzed using the content analysis method. In the study, university-industry collaborations in the field of education were examined across six stages: Initiation, Definition, Budgeting, Contracting, Implementation, and Completion. Data analysis revealed four overarching dimensions within each stage: Processes, Motivations, Problems, and Needs. Based on the findings, a process-based conceptual framework was developed to explain university-industry collaborations in the field of education, and recommendations were proposed to strengthen and enhance these collaborations.