Tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesinde akustik konfor: Rami kütüphanesi örneği
Acoustic comfort in the refunctionalization of historical structures: The case of Rami library
  1. Tez No: 996582
  2. Yazar: ENES VARİYENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kütüphanelerde, kitap alma ve iade işlemlerinin yanı sıra çeşitli kültürel ve eğitim faaliyetleri düzenlenmekte olup bu durum kullanıcı sayısını artırmaktadır. Kullanıcı sayısındaki artış, gürültü düzeyinin artışı ve arka plan gürültüsü, kullanıcıların dikkatini toplamasını olumsuz etkiler. Bu durum, akustik konfor açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Kütüphanelerin etkin şekilde kullanılabilmesi için ses yönetiminin sürdürülmesi zaruridir. Sanayi devrimi sonrasında bazı yapıların orijinal halleri değiştirilmiş ve bu yapılar yeniden işlevlendirilerek halkın kullanımına uygun hale getirilmiştir. Bu bağlamda, tarihi değer muhafaza edilerek modern değişimlere uyarlanma süreci olarak tanımlanmış yeniden işlevlendirme önemli bir uygulamadır. Söz konusu yapılar arasında, kültürel yaşamın korunması ile çağdaş yaşam gereksinimlerinin karşılanması arasında dengenin korunması temel bir güçtür. İstanbul'da bulunan Rami Kütüphanesi, bu tür yapılar kapsamında değerlendirilir. Bu çalışma, Rami Kütüphanesi'nin akustik konforunun incelenmesi ve analiz edilmesidir. Kütüphane içerisinde bulunan yüksek tavanlar, ahşap zeminler ve geniş cam pencereler gibi mimari özellikler, sesin yansışımı ve yutulması üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Örneğin, yüksek tavanlar ses dalgalarının daha uzun sürelerde mekanda oluşmasına neden olabilmekte, ahşap zeminler ise ses yutulmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca büyük cam pencerelerin dışarıdan gelen seslerin içeri girişine olanak sağlaması, sesin içeriye girmesine neden olabilecek bir faktör olarak olumsuz etkileyebilir. Bu akustik özellikler, çok sayıda kullanıcının bir arada olacağı etkinliklerde oluşursa sesin nasıl algılandığını önemli ölçüde etkileyebilir. Çalışmadaki bu etkiler ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, yapının hem iç hem de dış gürültüye fazla maruz kalan kütüphanenin yoğun kullanıma sahip salonlarından biri seçilmiştir. Bu alandaki kullanıcılarla yapılan anketler, demografik veriler aracılığıyla toplanmış ve çapraz tablo analizi yapılmıştır. Kullanıcıların kütüphane ortamındaki akustik konfor algılamasını daha iyi anlamaya yönelik bu anket çalışmasındaki sonuçlar, kütüphanedeki akustik koşulların iyileştirilmesi için önemli bir veri kaynağı sunmaktadır. Örneğin; kullanıcıların akustik konfor algısı, sesin netliği ve gürültü düzeyinin kabul edilebilirliği gibi unsurlara dayanmaktadır. Bu tür verilerin; ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yapı içi iyileştirmeler gibi alanlarda tasarımcı ve uygulayıcılar için yol gösterici olacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışma, tarihi yapıların akustik performanslarının değerlendirilmesine ve restorasyon veya iyileştirmeye yönelik projelerin yönlendirilmesine kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Elde edilen veriler, Rami Kütüphanesi'nin akustik koşullarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak ve gelecekteki iyileştirme çalışmalarına ışık tutacaktır. Ayrıca hem tarihi değerler korunacak hem de modern kullanım olanakları daha sağlıklı bir şekilde karşılanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, libraries have evolved beyond merely being places for book circulation; they now host various cultural and educational activities, which leads to an increase in the number of users. This rise in user density, coupled with elevated background noise levels, negatively affects users' attention and concentration. This situation constitutes a significant problem in terms of acoustic comfort. Therefore, sustainable sound management is essential for the effective utilization of libraries. Following the Industrial Revolution, certain structures were modified from their original states and re-functioned for public use. In this context, adaptive reuse—defined as the process of adapting structures to modern changes while preserving their historical value—is a significant practice. In such structures, maintaining a balance between preserving cultural heritage and meeting the requirements of contemporary life is a fundamental challenge. The Rami Library in Istanbul is evaluated within the scope of such structures. This study aims to examine and analyze the acoustic comfort of the Rami Library. Architectural features found within the library, such as high ceilings, wooden floors, and large glass windows, create significant effects on sound reflection and absorption. For instance, while high ceilings can cause sound waves to linger in the space for longer periods, wooden floors may aid in sound absorption. Conversely, large glass windows can negatively impact the acoustic environment by allowing external noise intrusion. These acoustic characteristics can significantly influence how sound is perceived, particularly during events with high user density. These effects are evaluated in detail within the study. Within the scope of the research, one of the library's heavily used halls, which is exposed to both internal and external noise, was selected as the study area. Surveys conducted with users in this area were collected alongside demographic data and subjected to cross-tabulation analysis. The results of this survey, aimed at better understanding users' perception of acoustic comfort, provide an important data source for improving acoustic conditions. For example, users' perception of acoustic comfort relies on elements such as sound clarity and the acceptability of noise levels. It is evaluated that such data will serve as a guide for designers and practitioners in areas such as sound insulation, acoustic regulation, and interior improvements. This study offers a comprehensive framework for evaluating the acoustic performance of historical buildings and directing restoration or improvement projects. The obtained data will assist in a better understanding of the Rami Library's acoustic conditions and shed light on future improvement works, ensuring that historical values are preserved while modern usage needs are met in a healthier manner.