Foreign investment in the United Republic of Tanzania: The case of Turkiye (2015-2025)
Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'nde yabancı yatırımlar:Türkiye örneği (2015–2025)
- Tez No: 996630
- Danışmanlar: DR. CAFER TALHA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2015–2025 yılları arasında Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'ndeki yatırım ekosistemini çok boyutlu bir yaklaşımla incelemektedir. Yatırım kavramı yalnızca doğrudan yabancı yatırımlarla (DYY) sınırlı tutulmamış; yerli yatırımlar, dolaylı yatırımlar ve kalkınma temelli iş birlikleri gibi unsurlar da kapsama dâhil edilmiştir. Özellikle Türkiye'nin bölgede gerçekleştirdiği sürdürülebilir kalkınma ,sağlık ve eğitim odaklı insani yardım projeleri, yalnızca sosyal fayda üretmekle kalmamış; aynı zamanda dolaylı istihdam yaratarak yerel kalkınmaya katkı sunmuştur. Çalışma, öncelikle Tanzanya Yatırım ve Özel Ekonomik Bölgeler Otoritesi (TISEZA) ile ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayımlanan resmî raporlar ve akademik yazın üzerinden şekillendirilmekte; yatırımcılar, kamu yetkilileri ve yerel paydaşlarla gerçekleştirilen saha görüşmeleriyle desteklenmektedir. Siyasal istikrar, kurumsal reformlar, bölgesel entegrasyon ve doğal kaynakların dağılımı gibi unsurların yatırım ortamı üzerindeki etkileri analiz edilmiş; ayrıca Tanzanya'nın genç nüfusu ve jeostratejik konumu gibi yapısal avantajlarının yatırım kararları üzerindeki rolü de ortaya konulmuştur. Bulgular, klasik sektörlerin hâlâ yatırım çekim gücüne sahip olduğunu, ancak insani yardım temelli kalkınma projeleri ile stratejik ikili iş birliklerinin de Tanzanya'nın yatırım anlatısının ayrılmaz bir parçası hâline geldiğini göstermektedir. Bu tez, Sahra Altı Afrika'daki yatırım stratejileri literatürüne katkı sunarken, insani yardımların dolaylı yatırım aracı olarak tanınması gerektiğini vurgulamakta ve politika yapıcılara yönelik somut öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the investment landscape in the United Republic of Tanzania between 2015 and 2025 through a multidimensional lens. Rather than limiting the scope to foreign direct investment (FDI), the research incorporates domestic investment, indirect capital flows, and development-oriented cooperation mechanisms. In particular, Türkiye's sustainable development, health and education-oriented humanitarian aid projects in the region have not only generated social benefits but also contributed to local development by creating indirect employment. The study is primarily based on official reports published by the Tanzania Investment and Special Economic Zones Authority (TISEZA), along with documents from national and international organizations and relevant academic literature. It is further supported by fieldwork, including interviews conducted with investors, government officials, and local stakeholders. The research analyzes how factors such as political stability, institutional reform, regional integration, and resource allocation have shaped the investment climate, while highlighting the enabling role of Tanzania's youthful population and geostrategic position. Findings show that while traditional sectors remain attractive, humanitarian-based development programs and strategic bilateral cooperation have become essential components of Tanzania's investment narrative. This study contributes to the academic discourse on capital flows in Sub Saharan Africa and argues for the recognition of humanitarian aid as an indirect investment instrument in development planning and policy.