Güneş kulesi enerji santralinin tasarımı ve ısıl performans analizi: Osmaniye ili durum değerlendirmesi
Design and thermal performance analysis of a solar power tower plant: A case study for Osmaniye province
- Tez No: 996639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan yaşamının sürdürülebilmesi için temel bir unsur olan enerji kavramı; artan nüfus, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Fosil yakıt rezervlerinin azalması ve çevresel faktörlerin artması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi günümüzde artırmaktadır. Bu kaynaklar arasında güneş enerjisi; çevre dostu, tükenmez ve geniş uygulanabilirlik alanına sahip olması nedeniyle öne çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'nin Osmaniye ili için iklimsel ve coğrafi koşullara uygun olarak optimize edilen bir güneş kulesi enerji santralinin tasarımı ve ısıl performans analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda sistemi System Advisor Model (SAM) yazılımı kullanılarak modellenmiş ve analizlerde METEONORM programı ile elde edilen güneş verilerinden yararlanılmıştır. Yapılan simülasyonlar sonucunda, sistemin yıl boyunca özellikle yüksek güneşlenme dönemlerinde verimli bir şekilde çalıştığı, termal enerji depolama sayesinde üretim sürekliliğinin sağlandığı belirlenmiştir. Ayrıca, ekonomik değerlendirmeler sistemin bölgesel koşullarda uygulanabilir olduğunu genel olarak göstermektedir. Sonuç olarak, çalışma güneş kulesi enerji sistemlerinin yerel koşullara uyarlanarak sürdürülebilir enerji üretiminde etkili bir seçenek olabileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Energy, a fundamental element for the sustainability of human life, is experiencing a daily increase in energy needs due to growing population, industrialization, and technological advancements. The depletion of fossil fuel reserves and the rise of environmental factors are increasing the demand for renewable energy sources. Among these sources, solar energy stands out due to its environmentally friendly, inexhaustible, and wide-ranging applicability. This study presents the design and thermal performance analysis of a solar tower power plant optimized for the climatic and geographical conditions of Osmaniye province in Türkiye. Furthermore, the system was modeled using System Advisor Model (SAM) software, and solar data obtained via METEONORM software that was utilized in the analyses. The simulations revealed that the system operates efficiently throughout the year, particularly during periods of high sunshine, and that production continuity is ensured through thermal energy storage. Furthermore, economic evaluations generally indicate that the system is feasible under regional conditions. In conclusion, this study demonstrates that solar tower power systems, when adapted to local conditions, can be an effective option for sustainable energy production.