Deprem sırasında bölgede bulunan üniversite öğrencilerinin beslenme durumu ve alışkanlıkları ile fiziksel aktivite, uyku durumu ve travma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and habits, physical activity, sleep status and trauma levels of university students in the region during the earthquake
- Tez No: 996670
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Depremler, dünyanın varoluşundan bu yana meydana gelen, meydana geldiği bölgede fiziksel, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açan, yıkıcı doğal afetlerdir. Depremler, bireylerin ruh sağlığında, beslenme alışkanlıklarında, gıda güvencesinde, uyku durumunda bozulmalar ile kısa ve uzun vadede sağlık sorunlara (malnütrisyon, obezite vb.) sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremine yakalanan üniversite öğrencilerinin, deprem sonrası beslenme durumu ve alışkanlıkları ile uyku durumu, fiziksel aktivite ve travma düzeylerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma Gaziantep ilinde, 2024 yılında (depremi takiben) Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde eğitim gören ve depremin etkilediği 11 ilin herhangi birinde yakalanan, 237 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilere yüz yüze anket formu uygulanmıştır. Ankette, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, antropometrik verileri, beslenme alışkanlıkları, uyku durumları ve deprem sürecindeki ve sonrasındaki durumları ile ilgili bilgileri öğrenilmiş; ayrıca katılımcılara besin tüketim sıklık formu, 24 saatlik fiziksel aktivite durumu formu ve Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği (DSTDBÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 22,2±2,74 yıl olarak belirlenmiştir. Bireylerin, deprem süresindeki BKİ değeri ortalamasının (23,3±4,46 kg/m2) deprem sonrası ortalamasına göre (23,6±4,40 kg/m2) daha düşük olduğu görülmüştür (p<0,05). DSTDBÖ puanı ortalaması bireylerde 47,4±16,83 (E:44,3±15,10, K:49,6±17,71) olup; kadınların erkeklerden daha yüksek travma düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Öğrencilerin deprem sürecinde ve sonrasında ana öğün sayılarının ortalaması sırasıyla 2,1±0,79 ve 2,4±0,62'dir. Öğrencilerin deprem sonrası, hem ana öğün hem de ara öğün sayısı ortalaması, deprem sürecine göre daha fazladır (p<0,05). Cinsiyet farkı gözetmeksizin; öğrencilerin deprem süreci ve sonrası fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Her iki cinsiyette de, kötü uyku kalitesine sahip olma durumu deprem sürecinde daha yüksektir (p<0,05). Bu veriler çerçevesinde, depreme bağlı oluşabilecek sorunlara ilişkin resmi otoriteler nezdinde farkındalığın artması ve ileriye yönelik önleme ve iyileştirme müdahalelerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are devastating natural disasters that have occurred since the beginning of time, causing physical, social, and economic problems in the regions where they strike. Earthquakes disrupt individuals' mental health, eating habits, food security, and sleep patterns, leading to short- and long-term health problems (malnutrition, obesity, etc.). This study aimed to evaluate the nutritional status and habits, sleep patterns, physical activity levels, and trauma levels of university students who were caught in the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake. The study was conducted in Gaziantep province, on 237 students who were studying at Hasan Kalyoncu University in 2024 (following the earthquake) and who were caught in any of the 11 provinces affected by the earthquake. A face-to-face survey was administered to the students. The survey collected information on the participants' sociodemographic characteristics, anthropometric data, dietary habits, sleep patterns, and their situations during and after the earthquake; in addition, participants completed a food consumption frequency form, a 24-hour physical activity status form, and the Post-Earthquake Trauma Level Assessment Scale (PTLTSS). The average age of the students participating in the study was determined to be 22.2±2.74 years. It was observed that the average BMI value of individuals during the earthquake (23.3±4.46 kg/m2) was lower than the average after the earthquake (23.6±4.40 kg/m2) (p<0.05). The mean DSTDBÖ score was 47.4±16.83 (M: 44.3±15.10, F: 49.6±17.71), and it was determined that women had a higher level of trauma than men (p<0.05). The average number of main meals during and after the earthquake was 2.1±0.79 and 2.4±0.62, respectively. Students' average number of both main meals and snacks after the earthquake was higher than during the earthquake period (p<0.05). Regardless of gender, there was no significant difference in physical activity levels between students during and after the earthquake (p>0.05). In both genders, the prevalence of poor sleep quality was higher during the earthquake period (p<0.05). Based on this data, it is necessary to raise awareness among official authorities regarding the problems that may arise from earthquakes and to develop forward-looking prevention and recovery interventions.