Metamfetamin kullanım bozukluğu olan hastalarda aleksitiminin bağımlılık şiddetiyle olan ilişkisi
The relationship between alexithymia and addiction severity in patients with methamphetamine use disorder
  1. Tez No: 996669
  2. Yazar: CUMA ŞİRVAN İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Metamfetamin (MA), yüksek kullanım yaygınlığı, kolay erişilebilirliği, yüksek nüks oranları ve ciddi psikolojik ile fizyolojik sonuçları nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aleksitimi; bireyin duygularını tanıma, ayırt etme ve ifade etmedeki güçlüklerle karakterize olup, çeşitli psikiyatrik bozukluklarla ilişkili bulunmuştur. Aleksitiminin, madde kullanım davranışlarının ortaya çıkışı, sürdürülmesi ve klinik şiddeti üzerinde belirleyici bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, metamfetamin kullanım bozukluğu (MAKB) olan bireylerde aleksitimi düzeyini değerlendirmek, aleksitimi ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AMATEM birimine başvuran ya da psikiyatri kliniğinde yatarak izlenen bireyler üzerinde yürütülmüştür. DSM-5'e göre MAKB tanısı alan hastalar, TAÖ-20 puanlarına göre yüksek (n=59) ve düşük aleksitimi (n=55) olarak gruplandırılmış; yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş, psikiyatrik tanısı olmayan 55 sağlıklı gönüllü kontrol grubu çalışmaya dâhil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, TAÖ-20 ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) uygulanmıştır. Aleksitimi ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişki korelasyon analizleriyle, bağımlılık şiddetinin yordayıcıları ise çok değişkenli regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 169 katılımcının değerlendirildiği çalışmada, yüksek aleksitimi grubunun daha genç ve sosyoekonomik açıdan daha dezavantajlı olduğu saptanmıştır. TAÖ ve BAPİ toplam ve alt ölçek puanları hasta gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizleri, aleksitimi düzeyi ile bağımlılık şiddeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiş; regresyon analizleri ise aleksitiminin bağımlılık şiddetinin güçlü ve bağımsız bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Bu çalışma, MAKB olan bireylerde aleksitiminin bağımlılık şiddetiyle güçlü ve bağımsız biçimde ilişkili olduğunu ve bağımlılığın klinik seyrini anlamlı biçimde etkileyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Methamphetamine (MA) is a major public health problem due to its high prevalence of use, easy accessibility, high relapse rates, and severe psychological and physiological consequences. Alexithymia is characterized by difficulties in identifying, differentiating, and expressing emotions and has been associated with various psychiatric disorders. It is thought that alexithymia may play a significant role in the onset, maintenance, and clinical severity of substance use behaviors. The aim of this study was to assess alexithymia levels in individuals with methamphetamine use disorder (MUD), to examine the relationship between alexithymia and addiction severity, and to compare these individuals with healthy controls. Materials and Methods: This study was conducted among individuals who applied to the AMATEM unit of Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital or were hospitalized in the psychiatry clinic. Patients diagnosed with MUD according to DSM-5 criteria were divided into two groups based on their Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) scores: high alexithymia (n = 59) and low alexithymia (n = 55). In addition, a control group of 55 healthy volunteers without any psychiatric diagnosis, matched for age and sex, was included. All participants completed a sociodemographic and clinical data form, the TAS-20, and the Addiction Profile Index (BAPI). The relationship between alexithymia and addiction severity was examined using correlation analyses, while predictors of addiction severity were evaluated using multivariate regression analyses. Results: A total of 169 participants were evaluated. The high-alexithymia group was found to be younger and socioeconomically more disadvantaged. TAS-20 and BAPI total and subscale scores were significantly higher in the patient groups compared with the control group. Correlation analyses demonstrated a positive and significant association between alexithymia levels and addiction severity, while regression analyses revealed that alexithymia was a strong and independent predictor of addiction severity. Conclusion: This study suggests that alexithymia is strongly and independently associated with addiction severity in individuals with MUD and may significantly influence the clinical course of the disorder.