Farklı gruptan non-antibiyotiklerin mikroorganizmalar üzerinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of non-antibiotics from different groups on microorganisms
  1. Tez No: 996710
  2. Yazar: SADIK KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Microbiology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Non-antibiyotik, hiçbir şekilde antibiyotik özellikte olmayan veya bu şekilde tasarlanmayan fakat antibiyotik etkisi gösteren bazı sentetik ve kimyasallardır. Bu grupta steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar, kalsiyum kanal blokerleri, genel ve lokal anestezikler, antihipertansifler, proton pompası inhibitörleri, antihistaminikler ve son zamanlarda üzerinde en fazla çalışma yapılan bazı psikotik ve antidepresanlar yer almaktadır. Bu grubun en eski üyeleri olan fenotiyazin ve metilen mavisinin antimikrobiyal özellikleri Ehrlich zamanından beri bilinmektedir. Bu çalışmada, farklı gruptan non-antibiyotiklerin mikroorganizmalar üzerinde kullanımı in-vitro olarak disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Araştırmada antidepresan ve antipsikotikler içinde en potens kimyasal sertralin olup en duyarlı mikroorganizmalar 8 µg/mL ile Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus clausii LTC-BC01204 ve Staphylococcus epidermidis olmuştur. Antispazmotik pinaveryum bromürün tek başına kullanıldığında Staphylococcus aureus ATCC 6538 üzerinde 2,44 µg/mL MİK değeri elde edilmiştir. Antidiyareik loperamidin ise bazı bağırsak probiyotik mikroorganizmaları üzerinde öldürücü etkilerinin olduğu bulunmuştur. İlaçların yeniden kullanımı veya yeniden konumlandırılması, tıbbi endikasyonun dışında olan onaylı ilaçlar için yeni uygulamalar bulmak bir strateji olmuştur. Yeni ilaç geliştirmenin zorlukları göz önüne alındığında, bu güvenli ve farmasötik olarak her özelliği bilinen non-antibiyotiklerin antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması sonucunda bunların farklı endikasyonlarda kullanımları mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Non-antibiotics are certain synthetic and chemical substances that are not antibiotics in any way or are not designed to be antibiotics but have antibiotic effects. This group includes non-steroidal anti-inflammatory drugs, calcium channel blockers, general and local anesthetics, antihypertensives, proton pump inhibitors, antihistamines and some of the most studied psychotic and antidepressants. The antimicrobial properties of the oldest members of this group, phenothiazine and methylene blue, have been known since the time of Ehrlich. In this study, the use of non-antibiotics from different groups on microorganisms was investigated in vitro using disk diffusion and microdilution methods. In the study, sertraline was the most potent chemical among antidepressants and antipsychotics and the most sensitive microorganisms were Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus clausii LTC-BC01204 and Staphylococcus epidermidis with 8 µg/mL. When used alone, the antispasmodic pinaverium bromide achieved a MIC value of 2.44 µg/mL on Staphylococcus aureus ATCC 6538. The antidiarrheal loperamide has been found to have lethal effects on some intestinal probiotic microorganisms. Drug repurposing or repositioning is a strategy to find new applications for approved drugs that are outside of medical indication. Considering the difficulties of developing new drugs, the investigation of the antimicrobial properties of these safe and pharmaceutically known non-antibiotics will make it possible to use them in different indications.